1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
sagir
Son Giriş:
4 Aralık 2015
Kayıt:
13 Şubat 2011
Mesajlar:
35
Dua Alan Mesajları:
6
Ödül Puanları:
8
Cinsiyet:
Erkek
Doğumgünü:
1 Ekim 1936 (Yaş: 80)
Yaşadığınız Şehir:
Eskişehir
Meslek:
Şair

Sayfayı Paylaş

sagir

Islam-TR Üyesi, Erkek, 80, Nereden: Eskişehir

Kullanıcı
sagir son aktivitesi:
4 Aralık 2015
 • sagir henüz bir durum güncellemesi paylaşmamış ve birisi duvarına yazmamış.
 • Yüklüyor...
 • Yüklüyor...
 • Hakkında

  Cinsiyet:
  Erkek
  Doğumgünü:
  1 Ekim 1936 (Yaş: 80)
  Yaşadığınız Şehir:
  Eskişehir
  Meslek:
  Şair
  İBRAHİM SAĞIR

  1936 yılında Balıkesir, Gönen İlçesi Paşaçiftlik Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Bandırma’da bitirdi 1955 de Hv. Asb. Tek. Okulu’na girdi. 1957 de Türk Hava Kuvvetleri’nde göreve başladı. İzmir, Eskişehir, Malatya, olmak üzere toplam 27 yıl hizmet ettikten sonra 1984 yılında emekliye ayrıldı.

  Şiir yazmaya ortaokul ikinci sınıfta başladı. Türkçe öğretmeni Haşim Nezihi OKAY’ın teşvik ve yardımını gördü. İlk şiirleri 1953 yılında 20.Asır Dergisi’nde, Behçet Kemal ÇAĞLAR’ın yönettiği “GENÇ ŞAİRLER” sayfasında yayınlandı. Daha sonra Hayat, Türk Edebiyatı, Çağrı, Çınar, Size, Edebiyat Güncesi, Gülpınar, Sevgi Yolu, Bayatı (Azebaycan), Simav Anadolu, Ozan, Oltu’dan Selam, Feyiz, Size, gibi pek çok edebi dergi, gazete ve antolojilerle de şiirleri okuyucu ile buluştu.

  Şiir çalışmalarına emekli olduktan sonra yerleştiği Eskişehir’de devam etti. Türk edebiyatına katkıda bulunmak adına 1992 tarihinde 7 arkadaşı ile birlikte “ESKİŞEHİR ŞAİRLER DERNEĞİ” ni kurdu. SAĞIR’IN yazdığı şiirler Türkiye genelinde dergi, kitap, antoloji ve gazetelerde yayınlandı.

  İbrahim SAĞIR sadece şiir yazmadı, aynı zamanda şiir yazmaya çalışanlara büyük yardım ve katkıları oldu. 1992 yılında, sonraları ŞİİR AKADEMİSİ diye bahsedilen Eskişehir Şairler Derneği’ni altı arkadaşı ile birlikte kurdu. 1993 yılından beri bu derneğin başkanlığını yürütüyor. SAĞIR’IN yazdığı şiirler Türkiye genelinde dergi, kitap, antoloji ve gazetelerde yayınlandı. 5 Şiiri Türk Sanat Müziği formatında bestelendi, ”Kırıkkale Üniversitesi” şiiri Üniversite marşı olarak bestelendi.

  1997 yılnda Ataürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Nasır TEKİN tarafından “İbrahim Sağır’ın Hayatı ve Şiirlerinin Tasnifi” adı altında, 2001 yılında da Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat fakültesi öğrencisi Hasan KILIÇ tarafından “İbrahim Sağır ve Duygu Kervanı Adlı Şiir Kitabının İncelenmesi” adı altında bitirme tezi hazırlandı. 2007 Yine Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğrencisi Banu ÜNLÜ Tarafından “Şair İbrahim SAĞIR’IN Hayatı, Edebi Kişiliği ve BİR KAPIDAN BİR KAPIYA İsimli şiir kitabının İncelenmesi” 2013 yılında Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi son sınıf talebesi Ömer ÖLMEZ tarafından “Şair İbrahim Sağır’ın hayatı, Edbî Kişiliği Ve yayınlanmamış Şiirlerinin incelenmesiadı altında bitirme tezi yapılmış ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Halil BUTTANRI tarafından kabul edilmiştir.

  Aşık sanatını dünyaya tanıtıp, bu değerli sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunması nedeniyle, Azerbaycan’da faaliyet gösteren “ULDUZ AŞIKLAR BİRLİĞİ” tarafından fahri üyeliğe kabul edildi. Yine Azerbaycan’da faaliyet gösteren “Kitap Evi İçtimai Birliği” ile “Mahseti Şairler Meclisi” ve “Mahseti Jurnalı” İdare Heyeti tarafından fahri diploma ile taltif edildi.

  İhsan IŞIK’IN yayınladığı “ Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi”nde Aralan TEKİN’İN yayımladığı “ EDEBİYATIMIZDA İSİMLER ” Antolojisinde, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nca yayınlanan “ TÜRK DÜNYASI EDEBİYATÇILARI ANSİKLOPEDİSİ”NDE ve “ Türkiye’de Kim Kimdir? Antoloji”sinde biyografileri yayınlandı.


  Beş çocuk babası olan İbrahim SAĞIR, kuruluşundan hemen sonra seçildiği Eskişehir Şairler Derneği Başkanlığı görevini hâlen sürdürmektedir.  ADRES : Emek M. Halit Ziya Uşaklıgil S. Ölce E-9/11 - ESKİŞEHİR

  Tel : 0 536 386 74 55 e-mail : [email protected]