1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Yozlaştırılmış "sadaka" Müessesesi Ve Kuran-i Sadaka Müessesesi. -- Sadaka Farzdir. Tevbe: 60

Konu, 'Bâtıl Fırka, Mezheb ve Cemaatler' kısmında Sırad-ı Müstekim tarafından paylaşıldı.

 1. Sırad-ı Müstekim

  Sırad-ı Müstekim Üyeliği İptal Edildi Banned

  Sadaka denince aklımıza cebimizde bulunan birkaç bozuk parayı vs. yolda gördüğümüz bir dilenciye vermek gibi bir fiiliyat geliyor. Klasik fıkıh anlayışında da sadaka sünnet olarak görülür isteğe bağlı olarak verilir. Fakat kuran bize açıkça sadakanın farz olduğunu bildirmektedir.

  Farz olan sadakayı sünnete çeviren , zekatıda 40/1 'e indirgeyen bu anlayış kuranın anlayışına taban tabana zıttır. Kuran açıkça sadakanın farz olduğunu emretmiştir. Üstelik rızık bakımından sizden aşağıda olanlarla EŞİTLENENE kadar onlara yardım etmeyide şart koşmuştur.

  Şu kısa videonun sizleri bu konuda aydınlatacağı kanısındayım:


  Sadakalar Allâh'tan bir FARZ olarak; ancak yoksullar, düşkünler, sadaka işleri ile ilgili çalışanlar, İslâm'a yönlendirilmek istenenler, köleler, borçlular, Allâh yolunda (harcama) ve yolcular içindir. . . Allâh Alim'dir, Hakim'dir.
  TEVBE:60

  Ve Allah, rızık bakımından bir kısmınızı, bir kısmınızdan üstün etmiştir. Geçimi üstün olanlar, rızıklarını, elleri altında bulunanlara verip onları da geçim bakımından kendilerine EŞİT etmezler, Allah'ın nîmetini bile bile inkâr mı ederler?
  NAHL:71

  Onlara: "Allâh'ın sizi beslediği yaşam gıdalarınızdan Allâh için karşılıksız bağışlayın" denildiğinde hakikat bilgisini inkâr edenler müminlere dediler ki: Allah'ın dilediği takdirde doyuracağı kimseleri biz mi doyuracağız? Siz gerçekten apaçık bir sapıklık içindesiniz.
  YASİN:47

  Sevdiğiniz değerli şeylerden Allah yolunda karşılık beklemeden, gönüllü harcamadıkça, gerçek iyiliğe, hakiki müslümanlığa, kâmil, yiğit insan olma (fütüvvet) derecesine eremezsiniz. Yolunda karşılık beklemeden, gönüllü harcadığınız her şeyi Allah bilir, karşılıksız bırakmaz. Ali İmran: 92
 2. Tarık Yıldız

  Tarık Yıldız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Zaten bildiğim kadarıyla fıkıhta zekat sadakanın içine giriyor.Sadakanın farz olanına "Zekat" denir.Sünnet olana ise ayrı bir isim verilmeden sadaka denir.Peygamber efendimizde hadis şerifinde "Buniyel islamu ala hams..." yani "İslam beş şey üzere kuruldu." buyurup devamında "itaüz zekah" zekat vermek buyurur.
  Son düzenleme: 14 Mart 2015
 3. Tarık Yıldız

  Tarık Yıldız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu arada Nahl 71'de "Elleri altında bulunanlar" diyor.Tüm halk zenginlerin kölesi değil ki.Zaten İslam'da "Giydiğini ve yediğini kölene de giydirip,yedirmelisin." hükmü muhtemelen bu ayetle konulmuştur.Bu ayet köle sahiplerine hitap ediyor.Yoksa senin dediğin gibi tüm yoksulları zenginlerle eşitlemeyi emr etse komunizmdeki gibi yatanında çalışanında aynı zenginlikte olması gerekirdi.
 4. Sırad-ı Müstekim

  Sırad-ı Müstekim Üyeliği İptal Edildi Banned

  Oradaki "ellerinin altında bulunanlar" sözü sadce köleleri yada işçileri kast etmez. Ellerinin yettiği (güçlerinin yettiği) her yere manasına gelir.

  Nitekim hadisi şeriflerde peygamberimiz "Cibril, bana komşuyu tavsiye edip duruyordu. Öyle ki, onu mirasçı kılacak zannettim.” - "Komşusu aç iken tok yatan, [gerçek] mümin değildir." diye buyurmuştur. Öyleyse sorumluluk alanımız sadece ana babamız , çocuklarımız yada kölelerimiz değildir. Sorumluluk alanımız gücümüzün yettiği nispette önce tüm komşu ve akrabalarımız , sonrada tüm ümmeti müslüman hatta tüm insanlıktır.
 5. Tarık Yıldız

  Tarık Yıldız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Evet gücümüz yettiğince insanlara yardım etmeliyiz ama bunun için ayet çarptırmaya gerek yok.En başta "Rızıkça aşağıda bulunanlarla eşitlenmeyi emrediyor" demiştin.
  Ayet ise böyle demiyor."Ala ma meleket eymanehüm". Meleke yani onların sahibi olmaktan bahsediyor.
 6. Sırad-ı Müstekim

  Sırad-ı Müstekim Üyeliği İptal Edildi Banned


  Biz şuna "zekat" denir , buna "sadaka" denir gibi terminolojik kavramların derdinde değiliz. Kısaca durum şudur. Eğer elinin altında ihtiyacından çok daha fazla mal , para , altın vs. varsa ve etrafında fakirler varsa sana bunları maddi olarak desteklemek farz olur. Ben 40/1 zekatımı verdim farzdan kurtuldum mantığı züğürt tesellisinden başka birşey değildir.
 7. Sırad-ı Müstekim

  Sırad-ı Müstekim Üyeliği İptal Edildi Banned

  4 tane ayet paylaştım sadece Nahl : 71 üzerinden yorum yapıyorsunuz. Mala bu kadar sevdalıysanız vermeyiniz sayın mümin kardeşim. Biz sadece Allahın bize emrettiği tebliğ fiiliyatını yerine getiriyoruz.
 8. Tarık Yıldız

  Tarık Yıldız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  iyi de ben sadece ayete verdiğin yanlış manayı belirttim.Bunun haricinde isteyen istediği kadar malını zekat olarak versin.Senin bu ayete bu manayı vermeyen Komunizmi ayetle desteklemek oluyor.Mala düşkünlükke alakası ne?

  Birde fıkıh alimleri 40/1 demişler ise en fazla bu dememişlerdir.En az bunu verdikten sonra dilediğin kadar verirsin.

  Diğer 3 ayette yanlış anlaşılacak bir çeviri de yok zaten.
 9. Abdulvahid Selam

  Abdulvahid Selam Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İlk videodaki Mehmet Okutan zındığı, Hadisleri inkar edip Sahabelere hakaretler yağdıran bir zevattır. İslamoğlu ile birlikte çalışır. Bunlar zekatı bedel ödemek olarak algılayıp sadakayı farz ederler. Bu zındıkın salebe hadisini yorumlamasına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Zekat ile ilgili olarak ta zekat alınmaması gereken mallardan zekat almaya kalkarlar. Neymiş evin değeri yüksekmiş. falan filen
 10. Aleyna

  Aleyna Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Nahl suresi 71ci ayetin tefsirini ilk defa şimdi dinledim, olağan üstü dehşet güzel açıklamalar süper ötesi...
  bende bir iki cümle ilave etmek istiyorum.
  islam servete bal gibi de sınırlama getirir.
  Karl mark kuranın Maun suresini ve tövbe suresi 33 ve 34 ayetlerini okuyup bilseydi kesinlikle Das Kapitali yazmazdı.

  Şirkin en büyük sebebi, mülk edinme arzusu olmuştur, bu arzu toplumda sınıflı yapıları oluşturmuştur.
  mülk sahipleri , yönetme haklarını ellerinde bulundurmuşlar, haksız yasalar yoluyla hem mülklerini hem de iktidarlarını garanti altına almışlardır.
  bütün peygamberler bu şirk düzenini ortadan kaldırmak için mücadele etmişlerdir.

  mülkiyet , özgürlüğün göstergesi değildir, hegomonya ve otorite kurmanın bir aracı olarak görür.

  EMEK DEĞER ÜRETİR, SERMAYE DEĞER ÜRETMEZ.
  EMEK SÖMÜRÜSÜ EN BÜYÜK ŞİRKTİR.

  İNSANA EMEĞİNDEN BAŞKASI YOKTUR. necm 39  cehennem , mal ve servetle başkalarına tahakkümü ilahlaştıran , insana ve onun haklarına, emeğine ihanet eden, nimet ve imkanları sadece kendileri için varedilmiş gören, yiyip yiğip de doymayan, yığıp yığıp da tatmin olmayan gizli veya açık şirk tağutlarını bekleyen akıbetin namıdiğeridir.
  kuran zenginin malın da , yoksulun hakkı olduğunu söylüyor.
  zariyat 19 onların mallarında , ihtiyaç sahipleri için hak vardır.
  isra 26,27 akrabaya hakkını ver,
  ali imran 92 sevdiğiniz şeylerden başkalarına pay çıkarmadıkça, hayırda erginliğe dürüstlüğe asla ulaşamazsınız,
  nahl 71
  bakara 215
  beled 14
  ali imran 134
  bakara 195
  leyl 5 ve 6duha 9 ve 10
  ali imran 161
  kefh 110
  munafıkın 7
 11. Süleyman Incek

  Süleyman Incek Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Adam ilk mesajında zaten kendini ele vermiş ...
  hem inkarcı zındığın videosunu koymuş hem de sünnet ve hadisleri inkar edenlerin ağızlarında geveledikleri şeyleri aktarmış
  ( mesela 40/1'a saldırması ...)
  Utanmadan birde sirat-i müstakım koymuş nickini ...
 12. Aleyna

  Aleyna Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Süleyman Incek , ben bu konu başlığı ile ilgili, açıklama ve yorumları hatta videoyu çok beğendim nedir yanlış olan?
 13. Süleyman Incek

  Süleyman Incek Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  1) Hadis ve sünnet inkarcısı Mehmet Okuyan'ın videosu (ayrıca konuşma akabe vakfında yapılıyor -> bir başka zındığın yerinde ..)
  2) Zekatın miktarını Sünnet belirtiyor ... Adam burda üstü kapalı Sünnete sözüm ona sallıyor ...
  3) Hadis inkarcıların argumanlarını ve usluplarını artık ezberledim ... :) hemen açık ediyorlar kendilerini ...
 14. Aleyna

  Aleyna Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Şimdi bu konuyu ve bu videoyu bir gurupta paylaştım ( tarikatçılar da vardı ) onlar bile çok beğendiler..
  hiç eleştiri yapmadılar..
  tabii benim çok fazla bir bilgim yok...ama sosyal adalet çok güzel bir kawram yahu..:)
 15. Süleyman Incek

  Süleyman Incek Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bilip bilmeden paylaşmayalım lütfen ... o tarıkatçılar da bilmiyormuş ki kendilerine düşman kesilen bir adamın videosunu beğenmişler :)
 16. Aleyna

  Aleyna Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Süleyman Incek:( ben mehmet okuyanı değil , Ali Küçük hocanın videosunu paylaştım.
 17. Abdulvahid Selam

  Abdulvahid Selam Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Gunumuzun zındıkları zaten bu ümmeti kulaga hos geken lakırtılar ile zehirlemişlerdir. Islamda sosyal adalet martavalı ile komünizm propagandası yapılmış hatta seyyid kutub da bir donem bu fikirleri savunmus ancak daha sonra hakkı görup red etmiştir. Misal Zindikoğlu Salavati yagcilik ve Allah ile araya protokol koymak olarak soyletlyince insanlarin kulagina hos geliyor. Protokolsuz direk allah inanci oldugunu dusunuyorlar. Cunku bu gun protokol deyince 50000 tane prosedür akla gelir. Oysa ki islam da sosyal adalet degil daha genis bir ankayis olan adalet vardir. Adaletli mal dagitimi herkese esit mal dagitimi degil herkesin hak ettigini almasidir. yatan avcunu yalar. Calisan kazanir. Ac olani doyurmak fakiri doyurmak komsu hakki olmakla birlikte devletin gorevidir. Bizlere düşen ise riziklarmizdan infak etmektir
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş