Günümüzde pek cok insan özellikle hanımlar sihirden -büyüden- ziyadesiyle korkmaktadırlar. büyüycüler bu korkudan istifade etmesini başararak bir sürü iğrenç ve gülünç safsatalar uydurmuşlardır. bunlara da sihir bozucu efsunlar adını vermişlerdir. oysa bu safsataların islami hiçbir dayanağı yoktur. ancak ne hazindir ki halkımızdan pek cok insan bunlara kanmakta ve inanmaktadır.
işte sihir bozma için yapılan efsunlardan bazı örnekler..

1. zeytin çekirdeği, vücudun çeşitli yerlerinden koparılmış kıllar, leylek pisliği, zırnık, iğde çekirdeği gibi bazı seyler yakılarak dumanıyla tütsülenirse sihir bozulurmuş.
2.içine yedi dükkanın süprüntüsü, çalınmış pancar, yeşil kağıt atılmış su ile bir saçak altında yıkanılırsa yine sihir bozulurmuş.
3.kirpi kanı içmek sihri bozarmış.
4.deniz aşırı seyahat yapmak yine iyi gelirmiş.
5.nikah kıyılırken erkeği bağlamak için yapılan büyüye karşı ise iki yumurta haşlamak ve soyduktan sonra üzerine belirli yazılar yazmak, bunların birini erkeğe, birini kıza yedirmek gerekirmiş.
6.bir baltanın demir kısmına yine blirli yazılar yazıp baltayı ocağa gömmek ve demiri kızarınca boş bir dolapta su dökmek
7.değirmen dolabından veya çarkından sıçrayan su ile yıkanmak
8.yedi kapı eşiğinden birer parça koparıp ateşe atarak onun dumanıyla evin her tarafını tütsülemek
9.demir tortusunu suya atarak onunla yıkanmak
10.100 dirhem pirince bazı dualar okuyarak pilavını pişirmek, bu pilavı büyünün etkisi altında kalan kimseye yedirmek
11.kırlangıç pisliğini kahvenin üzerine ekleyerek büyü etkisi altında kalan kimseye içirmek
12. tuvalet taşına ters oturarak büyük abdest yapmak
13.akrep tütsüsü yapmak. öldürülen akrep bir kutuya konup saklanır.her gün bunun bir parçasını ateşe atıp yakarak büyülü kimse ve ev tütsülenir. tütsü güneş doğduktan sonra batıncaya kadar yapılır. gece yapılmaz.