1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Tarihte Bugün

Konu, 'İslam Tarihi' kısmında zindabad tarafından paylaşıldı.

 1. zindabad

  zindabad زينداباد Kullanıcı

    
  İnşaallah bu bölümde müslümanları ilgilendiren ve genel kültürümüzü arttıracak tarite yaşanmış olan önemli olayları paylaşalım.
 2. zindabad

  zindabad زينداباد Kullanıcı

  Hama Katliamı, ülkenin üçüncü büyük kenti Hama’da 2 Şubat 1982’de Müslüman Kardeşler (İhvan) Teşkilatı’nın başlattığı ayaklanmayı bastırmak için gönderilen Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat Esad komutanlığındaki özel kuvvetler şehri kuşatarak önce havadan bombardıman yapmış, daha sonra topçu ateşi ve nihayet toplu idamlarla 27 günde on binlerce insanı katledilmişti. Uluslararası Af Örgütü’ne göre, katliamda ölenlerin sayısı 10 bin ila 25 bin arasında tahmin ediliyor. Yerel kaynaklar ölü sayısının 40 bine kadar çıktığını dile getiriyor.

  Suriye ordusunun, yıkılmış binaların içinde saklananları öldürmek veya ortaya çıkarmak için zehirli gaz kullandığı katliamda, direnişin devam etmesi üzerine şehir büyük toplarla çevrilerek üç hafta boyunca saldırıya maruz bırakıldı. Suriye İnsan Hakları Örgütü’nün rakamlarına göre ise ölülerin sayısı 30 bin ile 40 bin arasında. Olaylar sırasında 30 bine yakın sivilin kaybolduğu Hama katliamından sonra 100 binden fazla kişi tutuklanmış, 800 bin kadar Suriyeli ise ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.
  [​IMG][​IMG]
 3. zindabad

  zindabad زينداباد Kullanıcı

  İskilipli Atıf Hoca nın idam edilişi: 4 ŞUBAT 1926

  İskilipli Atıf Hoca Şapka Kanunu çıkmadan önce yazdığı kitaptan dolayı 9 Aralık 1925’te tutuklandı. Ardından gemi ambarında Giresun’daki İstiklâl Mahkemesi’ne gönderildi. Burada beraat eden İskilipli Atıf Hoca tekrardan İstanbul’a götürüldü. Fakat İstiklal Mahkemeleri’nin üyeleri peşini bırakmadı. Bu sefer de Ankara İstiklal Mahkemeleri’nde yargılamak için İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklanıp Ankara’ya getirildi. Ankara İstiklâl Mahkemesi Hakimi Kılıç Ali’nin İskilipli Atıf Hoca ve Babaeski Müftüsü Ali Rıza Efendi hakkında karardan kısa bir süre önce gazetecilere ‘masum’ olduğunu söylediği halde 4 Şubat 1926’da idam kararı verdi.
  [​IMG][​IMG][​IMG]
 4. zindabad

  zindabad زينداباد Kullanıcı

  Hasan El-Benna'nın Şehadeti 12 şubat 1949

  [​IMG]
  Gerçek su ki liderlikte büyüklügün belli bir ölçüsü yoktur. Bazen olur ki büyüklük ilmi yönden olur. Bazen büyük bir fatih veya kesifçi, ya da bir ruhi terbiyeci yahud da bir siyasi lider bü yük olabilir. Fakat kaliciligi bakimindan en büyük lider ümmeti yeniden insa eden, yeni nesille rin yetismesini saglayan ve tarihin gidisatini degistiren liderlerdir.
  https://www.islam-tr.net/hasan-el-benna-kimdir/
 5. zindabad

  zindabad زينداباد Kullanıcı

  [​IMG]
 6. عبد الرحمن

  عبد الرحمن İyi Bilinen Üye Süper Moderatör Kullanıcı

  23 Ekim 1086 - ez-Zellaka Muharebesi معركة الزلاقة‎

  Yusuf ibn Taşfin komutasındaki İslam Ordusunun Alfonso VI liderliğindeki kafirlere (Kastilya ve Aragon krallıkları) karşı zaferi. Bu zafer kafirlerin ''Reconquista''sını (yeniden fetih) yavaşlatmıştır.


  Zellaka Muharebesi.png


  Murabıtlar Devleti

  [​IMG]
  Arapça


  Yusuf Ibn Taşfin (rh.a) hilafet makamına olan saygısından dolayı Abbasi Halifelerinin kullandığı ''emiru'l-mu'minin'' lakabını kullanmak istemediği için, kendisine sadece ''emiru'l-muslimin'' denmiştir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş