1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sualtında Bulanık Görme

Konu, 'Bunları Biliyor Musunuz?' kısmında samanpan tarafından paylaşıldı.

 1. samanpan

  samanpan . Yetkili Kişi Site Admin

  Denize dalıp gözlerimizi açtığımızda etrafı bulanık görürüz ama deniz gözlüğünü takınca her şey netleşir. Anlaşılıyor ki, gözümüzün önünde deniz gözlüğünün içindeki hava olmadıkça, suyun içinde görme işlevinde bir aksama olmaktadır.

  Gözümüzün dışbükey şeklindeki dış yüzeyi sadece bir mercek görevi görür. Bu mercek olmadan gözümüz ışığı alıp, arka taraftaki retina tabakasına odaklayamaz. Yani gözümüzün dışı bir görme elemanından ziyade, görüntünün ince ayarını yapan basit bir mercektir.

  Işık, havadan suya veya bir prizmanın içinden geçerken olduğu gibi, farklı yoğunluktaki cisimlerden geçerken kırılır. Bunu biliyoruz. Gözümüzün yoğunluğu ve dışbükeyliği öyle ayarlanmıştır ki, gelen ışık kırılma sonucunda gözümüzün arkasındaki retinada odaklaşır.

  Işığın sudaki hızı, gözümüzü geçerkenki hızı ile yaklaşık aynıdır. Ancak suyun yoğunluğu farklı olduğundan buradan gelen ışık, havadan gelecek ışığa göre yoğunluğu ayarlanmış gözümüzde tam kırılamaz, görüntü retinada tam odaklaşamaz ve suyun altında cisimleri flu görürüz.

  Eğer su ile gözümüz arasına bir cam koyar ve arkasında havanın bulunduğu bir boşluk bırakırsak, sudan havaya geçen ışık oradan gözümüze gelerek normal olarak kırılır ve görüntü de retinada net olarak odaklaşır.
 2. ginger

  ginger Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  :eek:
 3. Pulcet

  Pulcet Forumun Bekçisi Site Emektarı Kullanıcı

  :huhuuhuu .....
 4. deli

  deli Aktif Üye Site Emektarı Kullanıcı

  demekki gözlüksüz denize girmemek lazımmış :)
 5. bekir33

  bekir33 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  aynen
 6. عمر خطاب

  عمر خطاب منبوذ Kullanıcı

  o zaman denize tabi ilk baharda :yale
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş