1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Selam Vermede Yaygin Olan Hatalar

Konu, 'Bâtıl Fırka, Mezheb ve Cemaatler' kısmında Abou Ibrahim tarafından paylaşıldı.

 1. Abou Ibrahim

  Abou Ibrahim العلم قبل القول والعمل Kullanıcı

  Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh.

  Turklerde selam verirken bazi yaygin olan hatalara deginmek istedim cunku bu forumda bile bu hatalari az gormus degilim.

  Birincisi

  Selamu aleykum : Bu şekilde selam verme ne kur'anda ne sünnette nede seleflerden gelmiştir.

  İkincisi

  EsselamuN aleyküm : Arapçada kelimenin başında Elif ve Lam (örnek :السلامُ علیکم ) gelmişse bu sonundaki tenvini yani N yu düşürür dolayısıyla selamun aleykum doğrudur ama Esselamun aleykum kelimenin başında kelimeyi belirleyen elif ve lam olduğu için yanlış. Fakat bildiğim kadarıyla selamun aleykum'u selefler daha çok mektuplarda kullanırlarmış we Allahu alem.

  Üçüncüsü

  AleykÜm : Arapçada Ü harfi yok bu U ile okunmalıdır ne yazikki bu hatayi imamlar namaz kildirdiklarina bile yapiyorlar.

  Bir baska hata ise bir kisi "Esselamu aleykum ve rahmetullah" diye selam verirse selami alan "ve aleykum selam" diyemez. Ya, ve aleykum selam ve rahmetullah demelidir veya ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuh ki bu en efdalidir tabi selam veren muslumansa.

  وَإِذَا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا

  Siz bir selam ile selamlandiginiz zaman, siz de ondan daha güzeliyle karsilik verin veya verilen selami aynen iade edin. Süphesiz Allah, her seyin hesabini geregi gibi yapandir(Nisa/86)

  Bunlari bu hatalari yapan kardeslerimi asagilamak icin yazmadim yanlis anlamayin bende bu hatalari eskiden yapiyordum sonradan duzelttim el hamdulillah. Umarim faydali olmustur... hakkinizi helal edin.
 2. Abou Ibrahim

  Abou Ibrahim العلم قبل القول والعمل Kullanıcı

  Dogru inşaAllah
  وعليكم السلام ورحمة الله وبركاته veya we aleykum selam we rahmetullahi we berekatuh olabilir. Birde dikkat edilmesi gereken birsey de VE yi kullanmamak cunku arapcada V diye bir harf yok W okunuyor.

  Allah en dogrusunu bilir
 3. parsa

  parsa Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ve aleykum'us selam ve rahmetullahi ve berakatuhu
  V diye bir harf yok W diye bir harf mi var.
  Bende bunu anlamıyorum. alfabe farklı yazım farklı. Türkçede aşağı yukarı neye tekabül ediyor ise o şekilde ifade edersin. W zaten Türkçede yok. vav harfine en yakın türkçe karşılık v harfidir. öyle ifade etmek en güzelidir.
 4. Abou Ibrahim

  Abou Ibrahim العلم قبل القول والعمل Kullanıcı

  Ben konusma seklinden bahsediyordum yazilisinda degil. Arapcada waw و V ile okunmuyor yazilisda v olarak gecse bile. Bazilari و yerine V kullaniyorlar ondan uyarayim dedim
 5. عبد الرحمن

  عبد الرحمن Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ***
  Ama Türk alfabesinde W harfi yok. Okunuşuna bakarsak ق harfi için de G yerine Q kullanmamız gerekir. Hatta genel transskripsyon kurallarına göre
  أ a
  ث th
  ذ dh
  خ kh
  ش š
  ح h (altı noktalı)
  vs.

  Bunların hepsine dikkat edersek Türkçe yazılışı bozmuş oluruz ve okunuş zorlaşır.

  ***
  Not: Kusura bakma sonradan görmüşüm yazilisini kast etmediğini : )
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş