1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Makale Sanal Kölelik.

Konu, 'Makaleler' kısmında ebuu.ali tarafından paylaşıldı.

 1. ebuu.ali

  ebuu.ali Elhamdulillah Kullanıcı

    
  [​IMG]
  Tasarım Süleyman Sönmez | Virtual Slavery | Sanal Kölelik | 2016 (c)
  Yukarıdaki “Virtual Slavery | Sanal Kölelik” isimli çalışmayı tasarlarken, bir yandan VR teknolojilerini deneyen ve seven biri olarak, birbiriyle çatışan duygularımı en iyi şekilde ifade edecek bir yol aradım. Üstüne tıklayınca daha büyük halini de görebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafa bakınca milyonlarca insanın içinin ürperdiği söyleniyor. Sanki büyük bir köleleştirme sanatoryumunda, aldatılmış ve ele geçirilmiş bağımlı bir kitle ve efendileri aralarında muzaffer kaslarını şişirerek(!) ve tüylerimizi diken diken ederek yürüyor.Fotoğraftaki kişi Mark Zuckerberg – Facebook CEO’su.


  [​IMG]
  Görsel: Samsung Mobile World Congress event – Barcelona 2016 (c) Samsung
  Neden ürperdik? Çünkü Matrix’i izledik. Milyarlarca insanın gerçek dünyadan yalıtılmış bir kabarcık içinde yüzlerine bir maske kapanmış halde, alternatif bir uyku dünyasında, ömürleri boyunca yaşama ihtimalinden korktuk.


  [​IMG]
  Matrix: Hapı yutup uyanma sahnesi. Vay be hepsi bir rüya imiş.

  Çünkü bize bir çok bilim kurgu film bunu anlattı. Dediler ki, “Gün gelecek bilgisayar veya cep telefonu bağımlılığınızı mumla arayacaksınız. Sanal gerçeklik içinde yaşayacaksınız. Avatarınız ile görüneceksiniz. Orada olmazsanız gerçek dünya ile temas dahi kuramayacaksınız. Şu anda CV göndermeden, internete girmeden bir şirkete iş başvurusu yapamamak gibi.

  Bugün hayatın akışı twitter, instagram ve haber siteleri ile nasıl entegre hale geldiyse, uçak biletinizi nasıl rezerve ediyorsanız, alışverişinizi nasıl web üzerinden ve uygulamalardan yapıyorsanız verginizi nasıl ödüyorsanız, yarın hayatınız Sanal Gerçeklik olacak. ( İngilizce Virtual Reality – Vörçul rialidi şeklinde telaffuz ederseniz havalı durur)

  Bugün ortalama 3 saatinizi cep telefonunuza veriyorsanız, yarın orada belki gününüzü harcayacaksınız.”

  Bunu dediler. Biz de “Allah Allah! Yok canım, o kadar bağımlı olacağımızı düşünmüyoruz.” dedik.

  O gün geldi.

  VR, eğer gerçek dünyadan kaçış eğilimi taşıyan bir insana teslim edilirse sonu felaket olabilir. Düşünün, odasından ayrılamayan ve sadece yemek ve tuvalet için VR başlığını çıkaran milyonlarca insan.
  [​IMG]
  Dikkat VR cihazımız nedeniyle yuttuğunuz sineklerden sorumluluk kabul etmiyoruz
  Görsel: http://okmer.deviantart.com/art/Game-over-297875978

  Elbette bunu tercih etmeyecek büyük bir kitle de olacak. Daha dengeli bir şekilde cihazları kullanacak insanlar. Örneğin
  Durumun vehameti göz önündedir sanırım.yeni bir çağa ve yeni bir zamana geçiş evresi.Allah c.c tüm müslümanların yardımcısı olsun.Uyanık ve bilinçli olmamız lazım.
 2. Berkant Dinçkaya

  Berkant Dinçkaya Sanatlı bir eser, sanatkârı icab eder. Kullanıcı

  ALLAH bizlere zaten VR' den daha gerçekçi bir göz, bir o kadar da muntazam bir kâinat vermiş. Kâinata tesadüf deyip de VR' yi kullanan ateistleri anlamama noktasında yeni bir boyuta atladım.

  Paylaşım için teşekkürler :)
 3. ebuu.ali

  ebuu.ali Elhamdulillah Kullanıcı

  Onları anlamak gerekmiyor zaten.emin ol onlarda kendilerini anlamıyorlar.Anlaşılmazlık zaten onların kamufulajı.esas mesele durumun ciddiyeti.İnsanlık Allah'ın (c.c) emirlerinin ve Resulünün sünnetinden (s.a.v) uzaklaştıkça kendini ve egosunu tatminden uzaklaşamayacak.genel anlamda eğer bir teknoloji üretiliyorsa onun tüm eksileri ve artıları hesap edilmelidir.teknoloji düşmanı değilim.yeniliğe kapalı biride değilim.sadece günümüz dünyasının yenilik diye adlandırılan ve teknoloji diye bizlere servis edilen şeylerin tam manasıyla insanlık için ne denli hastalık yayan bir virüs olduğunun farkındalığını dile getiriyorum sadece.Bitmek bilmeyen açgözlülük ve küfür sevdası.insanların genelde bomba eylemleri için söyledikleri birşey vardır.nasıl oluyorda bir insan kendi üzerine bomba bağlayıp patlatabiliyor diye.İşte günümüz teknolojisi bunun en iyi örneği.Bir insan bile bile kendi dünyasının sonunu getirmek için uğraşır mı,kendi pimini çeker mi? çeker hemde bal gibi çeker.Allah c.c çektirmesin :)

  Ben teşekkür ederim kardeşim.
 4. remziocaktan

  remziocaktan Namahrem ile yazisma yok Kullanıcı

  bos ve gereksız olmus hıc bır zaman real gercekcılıgın onune sanal gercekcılık gıremez.. . yazılımsal olarak kısıtlı ve ınsanların elınde olan bırseye dunyamahkum olacakmıs gözu ıle bakamazsınız.. cunku su gordugunuz butun teknolojının ve teknolıjık aletlerın yazılımsal ara yuzu senın benım gıbı ınsan olan programla ve yazılımda uzman olan ınsanlar tarafından yapılıyor... yanı zan ettıgız sey ımkansız ha gelısecek ve son haddıne gelecek ama zan ettıgınız gıbı olmayacak ınsana baglı bır gelıstırme ve yazılsallık soz konusu.. eger makınalar dusune bılseydı.. kı bu ımkansız.. o zaman dedıgınız olabılırdı... bır kac yazılım dılı ve bu dıllerde olan tecrubeme gore konusuyorum kı yapay zeka denılen sey bıle bızım yonlendırmemız ıle yonlenen bır program... zan ettıgınız gıbı dusune bılen bır program degıl :)) bu ıcıne ruh uflemek ve bedenı bır akıl yaratmak olurkı ınsan oglunda hatta yaratılmıs hıc bır beserde bu kudret yok.. bu kudret sadece Alemlerın Yaratıcısı olan Allah s.v.t da var... evet ınsanları gaflete ve bagımlılık yapma konusunda haklısınız ama aksı ve hayatın her alanında olacagına ınanmanız sacmalık.. cunku maddesel bedenın fızıkı uygulamalarını asla sanal gerceklıkle hal edemezsınız.. cok adefersınız.. ama --Yönetim edit --bu hıssı ondan goturecekler sanal gerceklıkle.. boyle bısey olsa bıle 3 yada 6 gun olur..catlar patlar.. yada gunluk yemek ıhtıyacı vs yı dunun .. bunu aşmadan nasıl doyacak beden ıhtıyaclarını karsılayacak.. madde ve fızege aykırı konusmayın.. hıc yemeden sanal gerceklık sızı doyurmaz.. maddeye ve fızıge ters seylerı ınsan yapamaz.. :) korkmayın lanse edıldıgı gıbı degıl bu olay.. ama ınsanları gaflete surukleyıp tevhıd dınınden uzaklastırdıgı ve dunyevılestırdıgı ve gazabı gerektırdıgı kesın ve net bır konu :)

  Yönetimden Not:

  Argo ifadeler editlendi.
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Eylül 2017
 5. ebuu.ali

  ebuu.ali Elhamdulillah Kullanıcı


  Yazıda ki Amaç gerçekliğin önüne sanal gerçekliği geçirmek değil zaten.bu sadece işin ciddiyetinin farkına vardırma girişimi.Bir bilgilendirme.yani kimse Allah'ın s.v.t isim ve sıfatlarını kimseye vermiyor.ya da kimsenin bu mertebeye erişipte dünyanın sonu geldi eyvah ne yapıcaz demiyor.bu önümüzde duran düşmanın yeni araçlarından.ve mesele birilerinin orurup hiçbirşey yemeden içmeden,tuvalet ihtiyacı gidermeden saplanıp kalacağı bir durum değil.durum tamamen beynin işlevselliğini köreltmek.Etrafına baktığın zaman zombi gibi gezen ve hiç birşeye aldırış etmeyen çoğunluğu görebilirsin.işte bu yeni icatlarla misal şekilde görüldüğü gibi vr ile daha bir üst noktaya çıkacak.amaç herzaman sıcak konforu alıcıya sağlamaktır.Sözde rahatlık,kolaylık, zevk ve sefa için ruhunu şeytana satmaktır.eskiler tv ilk çıktığında bu şeytan işidir derlerdi.bunu cehaletten söylemezlerdi.gayette bilinçli bir şekilde söylenirdi bu.çünkü insan başına ne geleceğini azda olsa çokta olsa kestirebilir.eğer ki Allaha ve rasulüne sırtını dayamışsa.Allah c.c biz insanlara ayeti kerimde şeytanın adımlarına uymayın demez. ''Ey iman edenler.Şeytanın adımlarına uymayın, her kim Şeytanın adımlarına uyarsa şüphe yok ki o çirkin ve merdud şeyler emreder, eğer üzerinizde Allahın fadl-ü rahmeti olmasa idi içinizden hiç biri temize çıkamazdı ve lâkin Allah, dilediğini temize çıkarır ve Allah, semi'dir alîmdir.'' Nur - 21 dikkat edersen Allah c.c şeytanın adımlarına uymayın der.işte buda buna benzer diğer şeylerde şeytanın bir adımıdır.Bizimde tek derdimiz gaflete düşmeyip tevhidden uzaklaşmamak zaten.:)senin de derdin oysa sıkıntı yok.bu durumda bence senin yazdıkların gereksiz ve boş olmuş oluyor.
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Eylül 2017
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş