1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Duyuruyu Kapat

Sakalsız Erkek Yelesiz Aslana Benzer :)

Konu, 'Sünnet' kısmında Muhammed Et-temimi tarafından paylaşıldı.

1. Muhammed Et-temimi

Muhammed Et-temimi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

* Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bıyıkları kısaltın, sakalları bırakın.” (Müslim)

*Yine şöyle buyurdu.

“Bıyıklarınızı iyice kısaltıp sakallarınızı salın.” (Buhari, Müslim)

* Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Mecûsilere muhâlefet edin, sakallarınızı uzatın, bıyıklarınızı kesin.” (Müslim)

* Yine şöyle buyurdu:

“Müşriklere muhalefet edin, sakallarınızı çoğaltın, bıyıklarınızı azaltın.” (Buhari, Müslim)

* Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“On şey fıtrattandır: Bıyığın kesilmesi, sakalın uzatılması, misvak, istinşak (Burna su çekmek), mazmaza (ağza su vermek), tırnakları kesmek, parmak aralarını hilallemek, koltuk altı ve etek tıraşı olmak, istinca yapmak.” (Müslim)

Fakih sahabî İbn Ömer radıyallâhu anhumâ anlatıyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki:

“Bıyıkları kısaltın, sakalları olduğu gibi bırakın.” (Müslim)

Hadis metinlerinde sakalla ilgili geçen “Salın,” “Bırakın,” “Uzatın” ve “Çoğaltın” gibi tüm kelimeler sakalın kısaltılmaksızın kendi hali üzerine bırakılması anlamına gelir.
  2. Ebu Muhammed El Eymen

Ebu Muhammed El Eymen Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Allah razı olsun. Mesela: Peygamber efendimiz A.s.v sakalı bırakın derken bu emir yani farz olmuş oluyor diye biliyorum. zaten selefde sakal vacip diye biliyorum...
  3. Çay-Şakird

Çay-Şakird Islam-TR Üyesi Kullanıcı

farz değil sünnettir diyenler de var,tabi rasulullah(sav) ın çokça kez emrettiği bir şey.
  4. Ebu Muhammed El Eymen

Ebu Muhammed El Eymen Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Normalde peygamber efendimizin a.s.v, terketmediği bir amel farz oluyor. işte dediğim gibi selefde bırakması vacip, jiletle kesmek haram diye biliyorum.
  5. Muhammed Et-temimi

Muhammed Et-temimi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Terketmediği amel farz oluyor demek doğru değil.Emir sigası ile gelenler farzıdır yada zıttı olan haramdır...

Yapın,edin, yada yapmayın terkedin gibi vs.
  6. Abdussamed Seyhani

Abdussamed Seyhani Islam-TR Üyesi Kullanıcı

BAŞLIK GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL :)
  7. Amir_

Amir_ Islam-TR Üyesi Kullanıcı

gozumde yelesini kesmis aslan canlandi :D
  8. Ebu Hayseme

Ebu Hayseme Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Kardeşlere benden bir bilgi; yelesiz erkek aslanlar genelde seri katildir.
  9. Amir_

Amir_ Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Fıtratı bozuk işte
  10. Ebu Hayseme

Ebu Hayseme Islam-TR Üyesi Kullanıcı

:)
  11. mefhum

mefhum Islam-TR Üyesi Kullanıcı

malezyalılar gibi asya ülkelerinin genelinde pek sakal çıktığını görmedim.. Türkiyede olan köselik oralarda had safhada. ekseriyetle keçi sakal çıkıyor.. yada çenesinde biraz tüy.
  12. Furkan el turki

Furkan el turki Kötü Bilinen Üye Kullanıcı

peki ya sakal ektirmek?
  13. Dinyolunda

Dinyolunda Misafir

Sakalsız erkek olmaz.
  14. eL_Muhacir

eL_Muhacir İlimsiz mücahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

ALLAH tarafından köse ise olur
  15. MusaBinUmeyr

MusaBinUmeyr Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Başlıkta ismi zikredilen yelesiz aslan ben oluyorum galiba :(
  16. ebu omer el-talasi

ebu omer el-talasi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Canını sıkma kendinden daha yukariya bakma daha aşağıya bakıp şükret ayrica erkeklikte sakalin bir önemi var ama duruş ses tonu hitabet vs. daha önemli şeyler heybet Allah vergisidir insan cabalayarak kazanamaz
  17. Sükunet

Sükunet Twitter: @sknttt Kullanıcı

Allâme İbn Baz (rh.a)'a sormuşlar:

"Sakalını kesene nasihat edince, kalbini gösterip takva buradadır diyor. (Allah rahmeti ile muamele etsin) Şeyh şöyle demiş: "Orada olsaydı burada görünürdü."
  18. deli46

deli46 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

sakalsız adam olmaz Allah a çok sukur sakalım var bununla ovunuyorum bisira sakalımı kesmıstım bırı bana çok bet oldun demıstı heralde hakıkıde oyle sakal adamı guzelleştırıyor tabı insanı şeytan sardımı kıbır benlık dünya hırsı bu tıpler anlamıyor bu tıpler aynı sığır gıbı kafa var ama içi bos içini hep dünya ıle doldurmuş bı bak çevrene okadar şey boşu bosunamı sen eğlenesın dıyemı yaratıldı okadar sey ne zamanı gerı almaya gucu var sakalsızların nede zamanı ılerı almaya guclerı var Allah a ister istemez teslım olmuşlar evırıp çevırıyor onları görünen ler var dunyadada hane bu gorunmuyen guc herkezın ıhtıyacı nı karşılayan guc nerde bunu kımse gore bılıyormu goremıyor eeee Adam Allah dan gafıl peygamberındenmi gafıl olmıcak sakal adamı guzellestırır sakalı olmıyan gerçekten bet çirkin oluyor benim sakalım var aynaya baktığım zaman çok yakışıklı bırı goruyorum sakalı kestıgımdı suratım buruşmuş kendımı çok cırkın goruyorum ne bılım bana oyle gorunuyor sıteden benı banlamasalr sakalsızlar ıcın çok agır konuşurdum bişeyler bulurum
  19. Taifetu'l Mansura

Taifetu'l Mansura Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak... Moderatör Kullanıcı

IMG_20170523_083119.jpg

...
  20. Sükunet

Sükunet Twitter: @sknttt Kullanıcı

Akhi bu olayin kaynagi varmi? Ben baya aradim ama bulamadim. Biliyorsan banada atarsan sevinc duyarim. Uydurma bir olaya cok benziyor cunku.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş