1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Risale-i Nur Okuyanların Delile Karşı Tutumu

Konu, 'Risale-i Nur Hakkında' kısmında IsLaM4eVeR tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

    
  Kur'an-ı Kerimi ve Rasulullah (s.a.v.)'in hadis-i şeriflerini, sunnetlerini sapıklara karşı böyle savunmayanlar;
  Kur'an ve sunnetle delillendirildiği halde içerisinde onlarca sapkınlığın bulunduğu mahluk ürünü yazdırılmış eserleri muvahhidlere karşı canıyla karşı çıkıyor neredeyse. Birde bizi duelleyo çağırıyor ayağına. SubhanAllah


  Kardeşim; burası tevhid ummetinin sitesi. Benimseyen herkesin malıdır. Kağıt üzerinde bir kişi yetkili görünsede, yetkili yetkisiz üye olanların tamamının sitesidir.
  Akdievi hatalarımızı alıntılayarak delillendirirseniz inşeAllah bizi Hakk'a dönenlerden bulacaksınızdır. Fakat bir nevi hatadan munezzeh görülen veya putlaştırılan kişileri delilsizce körü körüne savunulacaksa , böyle munazara olmaz.
 2. avam16

  avam16 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Subhanallahi velhamdülillahi lailaheillallahi Allahu ekber , kanım dondu , sadece birinci bölümü izledim devamını izlemeye korktum ama izleyeceğim , bir insan bunun ALlah kelamı olduğuna Nasıl inanır , hadi alim hata eder ecir yazılır desen bilmeyene , bu seferde Allah'a iftira edilmiş demek olur , yine buda küfür olur ,subhanallah Rabbim bütün müminleri şeytanın fitnesinden korusun. Ecbet hesabı filan var diyor biryerde , allahualem ama havasa filan bulaşıp yazdırılmış olabilir bu kelimeler , hiç normal şeyler değil ama asıl normal olmayan binlerce kişinin bunlara inanması, subhanallah
 3. Hatve

  Hatve Çevrimdışı Kullanıcı

  Birgün bir abiye çok kibarsınız maşaAllah dedim. Risale Nur okuyorum ondan dedi. Bana sen okuyor musun? dedi. Hayır, okumuyorum dedim. Risale Nur okumayan adam cahildir! dedi.

  Ama Said Nursi'den daha önemli alimler var dedim. İmam Gazali falan vs. Yok dedi Risale Nur okumayan adam cahildir dedi.
  Ama Said Nursi'den daha önemli alimler var dedim. Mevdudi, Seyyid Kutub falan var dedim. Yok dedi Risale Nur okumayan adam cahildir dedi.
  Ama Said Nursi'den daha önemli alimler var dedim. Hadis alimleri falan var dedim. Yok dedi Risale Nur okumayan adam cahildir dedi. Risale Nur, Kur'anı Kerim'in mükemmel bir tefsiridir dedi...

  Bende, beni zır cahil olarak gören birisiyle daha fazla tartışmak istemedim. Yanlış düşünüyorsunuz deyip konuşmayı bitirdim.

  Sofiler (Allahu alem) hepimizden daha çok zikir çekerler ama bir kere Fatiha suresinin, Ayetel Kursi'nin anlamına baksalar kimden yardım isteneceğini, kimin şefaat edebileceğini anlarlar.

  Sofiler, kafasını zikirden kaldırmıyor.

  Nurcular, mükemmel gördükleri kırmızı kitaptan kafasını kaldırmıyorlar.

  İsmailağa cemaati desen hurafelerine Mektubattan delil getiriyorlar.

  Peygamber aleyhisselam bize Kur'an ile Sünneti bırakmış ama görüyoruz ki bu kardeşler Kur'an ve Sünnet dışında herşeyle meşgul oluyorlar. Eğer bu yorumu görüyorsun Sofi, Nurcu, İsmailağa cemaatine bağlı kardeşim kafanı bir kaldır Kur'an Kerime, Hadis kitaplarına bir göz at ve durumunu bir gözden geçir, uyan.
 4. eslem berire

  eslem berire Üyeliği İptal Edildi Banned

  :suspus:
 5. Ebu Mervah

  Ebu Mervah الله اكبر والعزة لله Kullanıcı

  78. Onlardan bir kısmının da okuyup yazması yoktur. Kitab’ı (Tevrat’ı) bilmezler. Bildikleri, ancak (reislerinin anlattıkları) bir sürü hayalî uydurmalardır ve onlar ancak zan (ve tahmin)de bulunuyorlar.

  79. Kitab’ı elleri ile yazıp, sonra da az bir değere (dünyalık menfaate) satabilmek için: “Bu Allah katındandır.” diyenlerin vay haline! Ellerinin (tasnif ederek uydurup) yazdığı şeylerden dolayı vay başlarına gelenlere! Vay, şu (uydurdukları şeylerle elde ettikleri haksız) kazançları yüzünden onların haline! (Bakara/78-79)
 6. Ebu Selman et-Turkî

  Ebu Selman et-Turkî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Abi "iyyake na'budu ve iyyake nestaîn"'i nasıl tefsir ettiklerini görsen bir de, neymiş burada çoğul anlamı olduğu için ("isteriz" ve "dileriz") bu ayeti okuyan kişi o medet umduğu gavstan yardım istiyormuş, gavs da Allah'dan yardım istiyormuş, böylelikle iki kişi yardım istemiş oluyormuş, yani ayette kastedilen buymuş. La havle ve la kuvvete illa Billah.

  http://www.ismailaga.com.tr/allahtan-baskasina-dua-edilebilir-mi-allaha-dua-edilirken-baskasina-istigase-yapilabilir-mi.html

  “ALLAH’ım! Ancak sana kulluk eder, sadece senden yardım isteriz”3 ayet-i kerimesine ters düştüğünü söylüyorlar. Hâlbuki bu ayet-i kerimede, ALLAH’tan bir şey isterken içimizdeki salihlerin zikredilmesine ret değil, açıkça bir işaret vardır. Çünkü ayet-i kerimede: “Sadece senden isterim” denmiyor, “isteriz” deniyor. Ayet-i kerimeyi okuyan kimse yalnız da olsa, “ben” değil “biz” ifadesini kullanıyor. Bununla kul, kendini aciz görüp tevazua bürünür ve şöyle demek ister: “ALLAH’ım! Bizler topluca sana yöneldik; ancak sana kulluk ediyor; sadece senden yardım istiyoruz. Ben senin huzurunda tek başıma bir şey talep etmeye ehil ve layık değilim. İçimizde gerçek kulluk yapan ve duasında samimi olan salihlerle birlikte senden istiyorum. Benim isteğimi onların duasına kat, kabul eyle” Eğer kibrimizi kırar da ALLAH’a giden yolda o saadetli büyükleri terbiyemizde rehber, dualarımızda vesile edersek inşaALLAH maksadımıza ulaşırız.
 7. xena

  xena God bless Me... Kullanıcı

  SAİD NURSİ'NİN SÖYLEMLERİ YENİLİR YUTULUR CİNSDEN DEĞİL....Kepazeliğin dik alakası.....
 8. Firak

  Firak "Hayaller yeşil kuşun kursağında.." Moderatör Kullanıcı

  Yazınızı kullanabilir miyim? İsminiz ile birlikte?
 9. Firak

  Firak "Hayaller yeşil kuşun kursağında.." Moderatör Kullanıcı

  Deveyi iğne deliğinden geçirseler bu kadar sırıtmazdı! SubhanAllah.
 10. Hatve

  Hatve Çevrimdışı Kullanıcı

  İsmimi yazmama şartıyla, evet.
 11. Firak

  Firak "Hayaller yeşil kuşun kursağında.." Moderatör Kullanıcı

  Cezakallahu khayr.
 12. Ebû Zerr

  Ebû Zerr Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  2-3 yıldır kafamdaki soruları iyiden iyiye derinlemesine araştırma sürecine girdim. Kuran meali ile başladım. Doğal olarak birçok soru işareti oluştu kafamda. Kendimce (haşa) çelişkiler buldum Kur-an'da. Ama mutlaka işin doğrusu başka birşeydir diye düşündüm hep. Mutlaka cevabı vardır ama aramam gerekiyodur dedim. Bulamasam cidden imanım gidecek düzeye gelebilirdim. Bi vesile ile Risalelerle tanıştım. Okuyarak, ilgili videoları vs seyrederek elhamdulillah birçok cevabı buldum. Hicbir cemaatine daimi gitmedim. Okurken aklımda hep su vardı: "Bu kitapta sorumun cevaplari var ama illa ki hatalarda olacaktir. Sonucta bir beşerin eseri. Ben cevabını aradığım soruları bulayım, hatalari varsa ve bulursam da dursun bir kenarda" dedim.

  Sorular genelde günümüzdeki guncel ilmi ve fenni konuların yorumu ile ilgiliydi. Bu sekilde başka bir kaynak varmi? Merak ediyorum. Gercekten. Öğrenmek istiyorum. Icinde hicbir hata olmadığını bildigim tek kitap her daim Kuranı Kerim olacak benim icin.


  Risalelerin bu kadar fanatiği olmanın, veya tam tersi, yanlışlarını görüp bu kadar düşman olmanın ortası yok mudur? Bu kadar taraflı - sert mi olmaliyiz? Risaleler vesilesi ile iman eden bircok insan gordum. Dunyadaki herseyden daha hayırlı degil mi bu?
  Gercekten tarafsizca ogrenmek istiyorum. Gerçeklerin peşindeyim Allah'in izni ile.

  Allah hepinizden razi olsun.
 13. metin öztürk

  metin öztürk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  saidi nursi yaşadığı zamanın sıkıntılarından fazlasıyla nasiplenmiş biri
  kendi çağının hastalığına çare bulma niyeti taşıdığını düşünüyorum
  o zamanlara inmeden günümüzden şeyhe bakanlar eleştiride aşırıya gittikleride bir gerçek
  tevil edilemeyecek hataları olduğunu söyleyen kişilere karşı risaleleri savunmak gerçekten zor
  kuran ve sünnete muhalif olmayan görüşleri her çağda faydalanmaya müsaitdir elbetde
  fakat bugün baskı altında kalınmadığı için veya baskılara rağmen yazılan ilmi kaynaklarımız mevcut
  risalelerden nasiplenenlerde gördüğüm en bariz özellik edep ve ahlak
  bu edep ve ahlak islamın içinde zaten var olan şeyler olduğundan, şeyhin risalelerini okumayan kişilerin çokda noksan olmayacağını düşünmüyorum.
  okunması sakıncalımı derseniz. eğer kişi doğruyu yanlışı birbirinden ayıracak temel bilgilere ulaşmışsa, risaleleride okumasında çok bir sakınca yok.
  fakat sıfır ilimle risaleyle tanışanlarda kalıcı hasarlar çok oluyor.
  Allah en doğrusunu bilendir
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş