Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov 'istifa edebileceğini' söyledi.


“Rossiya 1” televizyonuna röportaj veren Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kafırov, görevini bırakmaya hazır olup olmadığına ilişkin soruya “Bu benim hayalim. Bölgenin lideri olmak, halkın ve devletin sorumluluğunu taşımak çok zor" dedi.

ZAMANINDA BENİM GİBİLERE İHTİYAÇ VARDI"

Yaptığı her yanlış için hem gerçek hayatta, hem de öteki tarafta hesap vermek zorunda olduğunu söyleyen Kafirov, “Mesele yorulmak değil, ben sadece artık hizmet etmek istemiyorum. Doğru zamanın geldiğini düşünüyorum. Zamanında mücadele vermek, her şeyi düzene sokmak için benim gibilere ihtiyaç vardı. Şimdiyse Rusya toplumunda barış ve istikrar hakim. Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti'nde de değişimin zamanı geldi” dedi.

"İSİM VEREBİLİRİM"

Kendisinden sonra seçilecek olası lider hakkındaysa, Kafırov şunları söyledi:

“Eğer benden fikrimi soracak olurlarsa, bu görevi benden de iyi taşıyacak birkaç insanın ismini verebilirim. Ama son karar, yine de halkın.”

RAMAZAN KAFİROV KİMDİR?

Çeçenya Cumhuriyeti'nin ikinci devlet başkanı Alu Alkhanov'un ölümünden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in desteği ile Çeçenya Cumhuriyeti devlet başkanı olan Kafirov, bundan önce başbakanlık görevini yürütmüştü. Birinci Rus - Çeçen Savaşı'nda babası Ahmet Kafirov ile Ruslara karşı direnen isimlerden biri olan Kafirov, İkinci Rus - Çeçen Savaşı'nda ise Rusların yanında yer alması ile tanınıyor. Putin'e yakınlığı ile bilinen Kafirov, 2004 yılında Vladimir Putin tarafından Rusya Federasyonu Kahramanlığı Madalyası verilmiştir.

Kadirov, Çeçen halkı tarafından özellikle direnişçilere ve ailelerine uyguladığı işkencelerle tanınmakla beraber kendisinden nefret ettiren bir lider. Çeçen vatandaşları kendisini desteklemediği gibi yıllardır Rusya'nın sömürgeliği altında yaşadıklarından dolayı Kafirov'dan nefret ediyor.