1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Osmanlı'da Namaz Kılmayanın Cezası

Konu, 'İslam Tarihi' kısmında Şamil Basayew tarafından paylaşıldı.

 1. Şamil Basayew

  Şamil Basayew Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir.. Kullanıcı

    
  Dayak ve hapis

  Osmanlı namaz kılmama konusunda hanefi ulemasının yolunu izlemiştir. Bu anlamda elimizdeki kaynaklar namaz ile ilgili farklı dönemlerde farklı hükümlerin uygulandığını göstermektedir.

  Örneğin Fatih Sultan Mehmed tarafından “namazı terk edenler” için dayak ve para cezası öngörmüştür. Konu ile ilgili fermanda şunlar yazmaktadır: “Namaz dinin direğidir, onu terk eden şüphesiz dini yıkmış olur hadisiyle amel olunmadığı, namazı terk edenler yüzünden mescidlerin harabe haline geldiği belirtildikten sonra namazcı olarak tayin edilen yasakçıya, terk-i salat olanlara dayak ( taziri bi’d-darb) ve para cezası ( taziri bil-mâl ) verilmesinin meşru obuası nedeniyle bütün sancak beyleri, kadılar ve subaşıların yardımcı olunması emredilmiştir” (Aydoğan Demir, Kanunui Sultan Süleyman’ın Terki Salat edenlerle İlgili Fermanı. Tarih incelemeleri Dergisi II, İzmir 1984. Hammer; Agy, sf. 258)

  II.Bayezid ise namaz kılmayanlarla ilgili şu hükmü buyurmuştur: “Ve dahi bi-namazı mahalle mahalle, köy be köy, teftiş idüb muhkem tazir ideler. İki ağaca bir akça cürm alına.” (Aydoğan Demir, Kanunui Sultan Süleyman’ın Terki Salat edenlerle İlgili Fermanı. Tarih incelemeleri Dergisi II, İzmir 1984. Hammer; Agy, sf. 258)

  Bunun dışında Osmanlı döneminde Cuma namazını terk edenler ve ramazan orucunu kasten bozanlarda para cezası ile cezalandırılmıştır. (Doç. Dr. Mustafa Avcı , Osmanlı Hukukunda Para Cezaları)
 2. Ebu Selman et-Turkî

  Ebu Selman et-Turkî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Başlığı görür görmez Hanefi fıkhının kokusunu aldım :)
 3. Şamil Basayew

  Şamil Basayew Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir.. Kullanıcı

  Vallahi bende aynısını yaşadım :D
 4. parsa

  parsa Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  güzel mi koktu kötü mü koktu ? ;)
  eğer takip edip ceza verebildilerse o bile iyiymiş.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş