1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ömrümüze Ömür Katacak Fırsat: Ramazanın Son On Günü Ve Kadir Gecesi

Konu, 'Özel Gün,Gece ve Aylar' kısmında _katre_ tarafından paylaşıldı.

 1. _katre_

  _katre_ الحمدلله Site Emektarı Kullanıcı

  Ömrümüze Ömür Katacak Fırsat: Ramadanın Son On Günü ve Kadir Gecesi

  [​IMG]

  Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu

  Senenin en özel zaman diliminde en güzel günlere yaklaşırken Rabbimin özel kulları olan sizler, siz değerli kardeşlerim nasılsınız? Gönlünüz ve sıhhatiniz nasıl? Ramazan ayının barındırdığı bereketlerden istifade edebiliyor musunuz? Bu değerli zaman diliminde sona doğru yaklaşırken kendinizi arınmış hissediyor musunuz?

  Senelik bir yarışın son demlerindeyiz bu günlerde ki, bu günler ömrümüze ömür katan, ömür sermayemizi bin yıllarla katlama imkanı sunan günler. Anlatıldığına göre eski ümmetler bize nazaran çok daha uzun ömürlü ve bunun sonucu olarakda Allah’a çok daha ibadet edebilme ve kulluk yapabilme imkanına sahib olan insanlarmış. Allah Rasulunün ummeti ise kendisininde belirttiği gibi ömrü ortalama 60 ile 70 yıl arası olan bir ümmet. Adaletlilerin en hayırlısı olan Rabbimizin sonsuz rahmeti gereği bize öyle bir imkan vermiş ki, bu imkan sayesinde eski ummetler kadar yaşamadan eski ummetler kadar sevaba ve mükafata erişebilme imkanı sunmuş. O’na yarattıklarının adedince hamd olsun. Bize sunulan bu imkan dünyada uzun yıllar yaşamadan, onca sene yaşamın imtihanlarına katlanmadan direk fırsatlarına sahib olmadır. Bu imkan ve fırsatta “Kâdir gecesi” dir kardeşlerim.

  Rabbimizin Kur’an’da ayeti ile açıkca belirttiği ve “Bin aydan daha hayırlıdır” dediği kadir gecesidir.

  1- Gerçek şu ki, biz Kur'ânı Kadir gecesinde indirdik.

  2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?
  3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
  4- Melekler ve Cebrail, o gece, Rablerinin iziyle her türlü iş için inerler.
  5- O gece, tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selamettir.

  Dünya ve ahirat saadetimizin anahtarı olan mesajın dünya semasına inmeye başladığı gece olan bu gece sene içerisinde en önemli gecedir. O mesaj ki, insanlığı zifiri karanlıklardan, nurun aydınlığına çıkarmıştır. Kendisine kulak verene saadetlerin en büyüğünü yaşatmıştır. İnsanı kainatın büyüklüğü içinde bir nokta dahi değilken, kainatın efendisi olabilme imkanı ile şereflendirmiştir.

  Hani toplumumuzda Allah’ın ve Rasulünün kutsamadığı halde çeşit çeşit günleri ve ayları kutsayanlar varya!

  Çeşit çeşit geceler ve çeşit çeşit bu gecelere ait ibadet çeşitleri üretenler var ya!

  Hani bir geceyle veya bir ibadetle, yani az çaba ile çok kazanç elde etmeye çok meraklı insanlarız ya!

  İşte herkese fırsat. Önümüzdeki geceler sene içerisinde en önemli, en değerli, en muhteşem gecelerdir. Meleklerin saf saf indiği, Allah’ın rızasını isteyerek değerlendirebilene geçmişindeki tüm hataların bir kalemde silineceği müjdesinin verildiği geceler..

  Ebu Hurayra Radıyallahu Anh şöyle dedi:
  “Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem:
  “Herkim imanla ve ecrini Allah’tan umarak Ramadan orucunu tutarsa onun geçmiş günahları mağfiret olunur. Herkim de imanla ve ecrini Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları mağfiret olunur’ buyurdu.” (Buhari 1868, Müslim 760/175)

  Kardeşlerim, Allah subhanehu ve teala zamanı yaratmış ve zaman içinde birbirinden daha faziletli dilimler tayin etmiştir. Kaçırdığımız fırsatları tekrar yakalayabilelim diye, salih amellerimizi kat kat artırabilelim diye ve daha bir çok hayırlar murad ederek bu şekilde takdir etmiştir. Nitekim hüküm O’nundur dilediği şeye dilediği değeri verme yetkiside O’nundur.

  Allah subhanehu ve teala tüm sene içerisinde fazilet bakımından iki tane on günlük zaman dilimi takdir etmiştir.

  Bunlar: Ramadan bayramı ile neticelenen Ramadan ayının son on günü ve Kurban bayramı ile neticelenen Zilhicce ayının ilk on günüdür. Yani hac günleri dediğimiz 10.günü Kurban bayramı olarak neticelenen günler. İslam alimleri bu çok kıymetli iki zaman diliminin hangisinin daha hayırlı olduğu hususunda karar verememişlerdir. Öylesine değerli günlerdir bu günler.

  İşte bu değerli günler şuan itibari ile önümüzde bizi bekliyorlar. Değerlendirilmek ve ömrümüze ömür katmak, sevabımızı katlamak ve eski defterleri sildirmek için.. Sonunda gerçekten bayram yapabilmek için.. Bayramın tadına gerçek manada varabilmek için.. Bayram bundan başka ne ifade eder ki?

  Geçen bir çok on gün gibi bunlarda hiç farkında olmadan geçecekler ve biz yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımızla başbaşa kalacağız kardeşlerim. Lütfen bu günleri en güzel şekilde değerlendirmeye çalışalım. Lütfen bu günleri gösteriş yarışmasına dönüştürdüğümüz bayram hazırlıklarına heba etmeyelim.. Gerçek bayramı idrak etmenin ruhundan mahrum kalmayalım.. Lütfen birbirimize daha iyi görünmek için alış veriş yerlerini doldurmayalım.. Allah’ın rızasını kazanmak için, kaçırdığımız fırsatları yakalamak için, amel defterimizin sayfalarını kat kat arttırmak için uğraşalım. Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellemin geçirdiği on gün gibi bir on gün geçirelim. Bu on günde kendimizi gücümüz yettiğince Rabbimize adayalım.

  Aişe (r. anhâ) anlatıyor:
  "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) Ramadan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramadanın son on gününde ise çok daha çok çaba gösterirdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı…" (Buharî, Fadlu Leyleti'l-Kadr 5, Muslim, î'tikâf 8, (1175); Ebu Dâvud, Salât 318; Tirmizî, Savm 73; Nesâî, Kıyâmu '1-Leyl 17)

  Aişe (r. anhâ) anlatıyor:
  "Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) vefat edinceye kadar Ramadan'ın son on gününde itikafa girer ve derdi ki: "Kadir gecesini Ramadan'ın son on gününde arayın.” (Buhârî, Fadlu Leyletü'l-Kadr 3, İtikâf 1,14; Müslim, İtikaf 5, (1172)


  Kadir Gecesi Hangi Gecededir?

  Kadir gecesinin Rabbimizin hikmeti gereği hangi gecede olduğu kesin olarak belirtilmemiş ve Ramadan ayının son on gecesinin tek sayılı gecelerinde aranması gerektiği bildirilmiştir.

  Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  “Sizler Kadir gecesini Ramadanın son on günündeki tek gecelerde arayınız’ buyurdu.” (Buhari 1870, Müslim 1169/219)

  Zerrubnu Hubeyş Rahmetullahi Aleyh dedi ki :

  “Ubeyy bin Ka’b (Radiyallahu Anh)’a kardeşin Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anhuma):

  −Seneyi ihya eden kimse kadir gecesine isabet eder diyor dedim.
  Ubeyy (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  −Allah ona rahmet etsin, insanların ona güvenib dayanmasını istememiştir. Oysa o, kadir gecesinin Ramadanda, Ramadanın son on gününde ve yirmi yedinci gecede olduğunu elbette bilir. Sonra istisna etmeksizin yemin etti ve:
  −Kadir gecesi yirmi yedinci gecedir dedi.
  Ben:

  −Ya Ebe’l-Munzir, hangi şeye dayanarak böyle söylüyorsun dedim.
  Ubeyy (Radiyallahu Anh):
  −Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in haber verdiği alamet veya ayetle, güneş o gecenin sabahında şuasız olarak doğar dedi.”
  (Muslim 1169/220, Ebu Davud 1378)


  Kadir Gecesinde Nasıl Dua Etmeliyiz?

  Aişe validemiz Allah Rasulu sallallahu aleyhi ve selleme "Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim?" diye sorunca Allah Rasulu "şu duayı oku" buyurdu:
  "Allahım! Sen avfedicisin, cömertsin. Avfetmeyi seversin. Beni de affet." (Müsned)

  Değerli kardeşlerim, Rabbim hepimize bu çok özel zaman diliminin değerini idrak etmeyi ve en güzel şekilde değerlendirebilmeyi nasip etsin. Bu on günü en güzel şekilde değerlendirebilmemiz için gücümüze güç katsın. Bizi bu on günün sonunda affolunanlardan ve cehennemden azad olunanlardan kılsın. Rabbim bize gerçek anlamı ile bayram yaşatsın. Amiiin.

  Allah'a emanet olun kardeşlerim..
  Dualarınızda unutmamanız dileği ile..

  Saliha Yıldız
  Yitirilmiş Manalar
 2. _katre_

  _katre_ الحمدلله Site Emektarı Kullanıcı

  Güncel.
 3. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

  Yarin gece tek gecelerden... HATIRLATMA
 4. Ebu Hamza el-Amédi

  Ebu Hamza el-Amédi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu gece değil mi?
 5. Şeriatcı

  Şeriatcı Jihad still continue Kullanıcı

  hicri takvim de işler öyle yürümüyor akhi;tek günün gecesi çift sayılıyor Allahualem..
 6. Süleyman Incek

  Süleyman Incek Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bugün 21. Gün değil mi ... benimde aklım karıştı :)
 7. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

  Dün gece 20yi 21 e baglayan geceydi bugün 21i 22e baglayan gece yarin insaAllah 22i 23e baglayan gece. Baglayan gecelerin tek olmasina bakilir. Biraz matematik oldu ama anlasilir insaAllah.
 8. metin öztürk

  metin öztürk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ramazanın ilk gecesi hilalin göründüğü,ilk teravinin kılındığı,henüz oruç tutmayıp gece sahura kalkdığımız ilk gece oluyor.
  dolayısızla ilk iftar yapdığımız gece ramazanın ikinci gecesi oluyor
  kısacası gün akşam ezanıyla başlar
 9. AbdulFettah

  AbdulFettah 94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Forum Yöneticisi

  Güncel inşeallah
 10. _katre_

  _katre_ الحمدلله Site Emektarı Kullanıcı

  Güncel
 11. Firak

  Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

  Jazakallahu khayr ukhtim. Bizi ramazan eriştiren bu mubarek günleri nasib eden Allaha hamd olsun. Allah, bize kendisine layık bir şekilde ibadet etmemizi nasib etsin. Kurtuluşumuz olur inşaallah bu günler..


  Allahumme amin.
 12. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  RABBİM,bizleri o geceye eriştirsin amin
 13. Süleyman Incek

  Süleyman Incek Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Son 10 gündeki tekli geceler yarından itibaren başlıyor dimi?
 14. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  evet kardeşim
 15. Khattab_Turki

  Khattab_Turki Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Esselamu aleykum we rahmetullahi we berekatuhu. Mesela bugün 20 Ramazan yarın 21 bugünü yarına bağlayan gece tekli gecelerden biri mı oluyor?
 16. cuheyman el-uteybi

  cuheyman el-uteybi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Şimdi tekli geceler hangi günler kafam karisti.
 17. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  21 23 25 27 29
 18. cuheyman el-uteybi

  cuheyman el-uteybi Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  Yani 15 ı 16 ya bağlayan gece yani bu gece basliyor tekli geceler ?
 19. Süleyman Incek

  Süleyman Incek Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Gün olarak
  15.
  17.
  19.
  21.
  23.
  25. (?)
 20. Ummu Sare

  Ummu Sare İyi Bilinen Üye Kullanıcı


  Güncel
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş