1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Muhammed B. Abdilvehhâb Ve Tekfir

Konu, 'iLMi Munazaralar' kısmında heycan tarafından paylaşıldı.

1. heycan

heycan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

[email protected]

İnsanımızın kendine yabancılaştırıldığı modern dönemde, kendi değerlerinin uzağına savrulmuş genç neslin bir kesimi can simidi olarak Vehhâbî akidesine sığınıyor. Kendisine okunan bir-iki ayet, bir-iki hadis ve sözüm ona Selef'ten nakledilen bir-iki anekdot, asırlar boyu en temel varlık alanını oluşturmuş bulunan Ehl-i Sünnet akidesini terk edip Vehhâbî ideolojisine kayması için fazlasıyla yeterli oluyor.

Oysa kendisine okunan ayetlerin delalet, hadislerinse hem sübut hem delalet yönünden arz ettiği durum kendisine belletildiğinin aksini ifade ediyor. Meselenin bu boyutu uzun izahat istediği ve bu yazıda bir başka noktayı ele almak niyetinde olduğum için oraya girmeyeceğim.

Bu ülkeye tekfirci zihniyet Suud ideolojisi üzerinden girdi. Oraya "ilim öğrenmek" için giden/gönderilen gençler, oradan "akide" öğrenip döndüler. Biz medreselerin köküne kibrit suyu döktüğümüz için "dini başka ülkelerden öğrenme" gibi bir garabet çıkmıştı ortaya çünkü.

Gençlerimiz oralara gittiler. Aldıkları eğitimle kafaları yeniden formatlandı; memleketlerine döndüklerinde artık onlar birer "davetçi" idi! Asırların birikimi üzerinde oturduğu halde bilinçli olarak cahil bırakılmış insanımıza yönelik "davet"lerinin ilk adımı şu oluyordu genellikle: "Siz aslında müşriksiniz. Tevhid'i bilmiyorsunuz. Biz şimdi size nasıl mü'min olacağınızı öğreteceğiz."

Mekke müşrikleriyle kurulan paralellikler, onlar hakkında inmiş ayetlerin Müslümanlara yönelik birer silah olarak devreye sokulmasını da beraberinde getirdi. "Tevhid'i anlamak için önce müşrik olduğunuzu kabul etmelisiniz" demeye getiriyorlardı.

İşin enteresan kısmı: Bunu yaparken, kendilerine öğretilen ideolojinin müessisi Muhammed B. Abdilvehhâb'ın gerçek yüzü, fikirlerinin hakikati konusunda genellikle dürüst davranmadılar. Onun aslında "tekfirci" olmadığını ispat sadedinde bilerek ya da bilmeyerek yapmadıkları tevil kalmadı.

Oysa gerek kendi eserleri, gerek ed-Düreru's-Seniyye isimli derleme, gerekse İbn Beşîr ve İbn Ğannâm gibi o ideolojiye mensup tarihçilerin yazdıkları elimizde. Bütün bu eserler gerçeği bütün çıplaklığıyla haykırıyorken Muhammed B. Abdilvehhâb'ın Ümmet'i tekfir etmediğini nasıl söyleyebiliyorlar, hayret etmemek elde değil.

Şu ifadeler bizzat Muhammed B. Abdilvehhâb'ın kaleminden: "Size kendimden haber veriyorum.

Kendisinden başka ilah olmayan Allah adına yemin ederek diyorum ki, ilim öğrenmek için yola çıktım; beni tanıyanlar bilgili olduğumu sanıyorlardı. Oysa Allah'ın lütfettiği bu hayırdan1 önce ben Lâ ilâhe illallâh'ın manasını da bilmiyordum; İslam Dini'ni de. Hocalarım da aynı şekilde. Onlar arasında bunu bilen hiç kimse yoktu. Dünyadaki alimlerden, bu vakitten önce Lâ ilâhe illallâh'ın manasını ve İslam Dini'ni bildiğini iddia eden kimse yalan söylemiş, iiftira etmiştir! İnsanları aldatmıştır…"2

"Bilgi sahibi olan herkesin şu ikrarından haberdar oldunuz: İnsanlara beyan ettiğimiz Tevhid, Allah'ın, peygamberlerini tebliği için gönderdiği dindir. İnsanların çoğunluğunun inandığı itikatlar, Allah Teala'nın, "Kim Allah'a şirk koşarsa (bilsin ki) Allah cenneti ona haram kılmıştır. Onun varacağı yer ateştir"(5/el-Mâide, 72) ayetinde zikrettiği şirktir.

"Mekke'de, Medine'de, Mısır'da, Şam'da ve diğer yerlerde şu ana kadar işlendiğini bu kitapta zikrettiğimiz şeyler, kişinin kanını mübah kılan ve cehennemde ebedî olarak kalmayı gerektiren şirktir. Her kim bu dine girmez, onunla amel etmez, bu dinin dostlarına dostluk, düşmanlarına düşmanlık göstermezse, o kimse Allah'ı ve ahiret gününü inkâr eden kâfirdir. Müslümanların imamına ve Müslümanlara, böyle kimselerle cihad etmek ve onları öldürmek vaciptir. Ta ki tevbe edene kadar."3

Bu sarih ifadeler Muhammed B. Abdilvehhâb ideolojisinin "tekfirci" olup olmadığını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Verilebilecek yüzlerce örnekten sadece birkaçı bunlar. Arzu edenler için daha fazlasını da ortaya koyabilirim.esini göstererek.

1 "Tevhid inancı" adına binlerce insanı tekfir edip kanını akıttığı ideolojiyi kast ediyor.

2 ed-Düreru's-Seniyye, XIII, 48.
    3 ed-Düreru's-Seniyye, I, 65-6.

Ebubekir Sifil

Vahdetgazetesi
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Mayıs 2017
  2. heycan

Yazıyı koyma sebebim Türkiye'de tasavvufçu kesimin bizlere nasıl saldırdıklarını göstermektir.
  3. heycan

4. İbn Muhammed

İbn Muhammed الله اكبر و العزة الله Kullanıcı

Sadece tasavvuf ehli olsa yine iyi akhi Ubeydullah Arslan, ebu zerka nın söylemleriyle ilgili yorumunu okumuştum yukardaki. Üzücü bir durum.
  5. heycan

6. ahmet ömer

ahmet ömer Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Muhammed bin Abdulvahhab bizim putumuzmu haşa hatadan münezzehmi haşa anlıyamıyorum ben bunu en ufak eleştiriye gelemiyorlar sofilere laf ederken onlara benziyecez selefe bağlılık 300 sene önce mi başladı daha önce yokmuydu yani
  7. hebbit kerrih

hebbit kerrih İyi Bilinen Üye Site Emektarı Kullanıcı

Akhi ben buna bakmistim orinal kaynaginin fotosunu cekmis adam oyle deil die ama pc yanimda deil uzakta simdi bulmak zor. En dogrusunu Allah bilir.
  8. İbn Muhammed

İbn Muhammed الله اكبر و العزة الله Kullanıcı

Savunulan bu değil kardeş, savunulan bir müslümanın haketmediği halde karalanması ve iftiraya kurban gitmesi. Ne ben ne sen, ne Muhammed ibn Abdulvahhab ne de Ebu Bekir(ra) hatasız değil.
  9. ENSAR

ENSAR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ebu Zerka da şeyh muhammed e tekfirci diyor?delil veriyor,ubeydullah arslanla atışıyorlar,videonun sonunda ubeydullah arslanı eleştiriyor, ubeydullah arslan, şeyh muhammedin tekfirci olmadığını söyledi 7 madde sıraladı şeyhin kitaplarından(tekfirden uzak kaldığına dair)ebu zerkada açıklama yaptı ,bunları açıklıyacağım vede 7 tane soru soracağım ona dedi...
  10. Tarık Yıldız

Tarık Yıldız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Büyük şirkte cehalet kitabında Abdullah bin Muhammed bin Abdulvahhab'ın cehaleti mazeret sayışı anlatılır.Tekfirci bir oğul yetiştirmediği kesindir.
    Son düzenleme: 12 Ocak 2015
  11. Tarık Yıldız

Tarık Yıldız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Abdullah yolcununda reddiyesi var Ebu zırva'ya.
  12. ENSAR

akhi videoda abdullah yolcuyada değiniyor ebu zerka diyor ki ilmi bir eleştiri yok ki cevap vereyim,hatta abdullah yolcu ile ilişkisinin çok samimi olduğunu söylüyor ,izlersen görürsün,abdullah yolcunun o suruyu önceden bilerek sordurduğunu söylüyor ,kendisi hakkında cahil,genç demesinede evet diyo ben gencim vs
  13. hebbit kerrih

Ebu zerka cokta haksiz degil gibi Allahualem. Benim ilmim yok ama bence guzel konusmus.
  14. ENSAR

aynen akhi,şeyh muhammedden birbirine zıt ifadeler var,tekfir etmediğine dair rivayetlerde var,ebubekir sifilin örnek verdiği gibi aynısını ebu zerkada örnek verdi tekfirde aşırı fetvalarlda var...
  15. hebbit kerrih

Ilim ehli cvp vermeli yoksa olay ebu zerkalij bi durum da deil yarin baskasi da der bunu.
  16. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Ebu Ubeyde bin Cerrah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Bende hep merak etmişimdir nasıl olur da Ibni Teymiye ve M. ibn Abdulvehhab'ın fetvalarını hem "tekfirci" selefiler hem de ılımlı selefiler kendi davalarında hüccet olarak kullanabilir diye? Arapça bilmeyince mecbur başkalarının söylediklerine inanmak zorunda kalıyoruz malesef.
  17. Ebu Musenna Tanzim

Ebu Musenna Tanzim ☆Ahmed İbn Taymiyyah~Hamoud al-Aqla al-Shuebi☆ Banned Kullanıcı

Axiler Allah tan korkmanizi tavsiye ediyorum Alimler in eti zehirli dir ibn teymiyye neyse muhammed bin Abdulvahap odur bir alim hata etti ise onu alim Tenkid eder.Avam alimi tenkid edemez diğer alimler in hata eden alime yaptığı Tenkid i aktarabilir kendisi bunu yapamaz.
    Nasıl oluyor biliyor musun bi örnek veriyim ibn teymiyye nin namaz kılmayan birinin cenaze namazını kıldığını delil verir murcie nin biri. Kardeşler bakar harbiden nasıl olur yahu derler. Ilim talebesi bi kardes e soruyor kardes diyor "Subhanallah bir kelime ile alimi murcie ypatilar o delil namazı kısa aralıklarla terkedip kılan bir günahkar hakkında " Yani kardeşler deliller i Murcie kendine göre xavaric kendine göre yontuyor o yüzden alimler in ne dediğine kulak asin! Ebû zerka gibi kafire müslüman diyen aptal Murcielere değil Seleften biri dedi ki "Din emanettir kimden aldığına dikkat et"
  18. Abdullah Yusuf

Abdullah Yusuf İyi Bilinen Üye Site Emektarı Kullanıcı

19. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Ebu Ubeyde bin Cerrah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Akhi biz hiç bir alime bir şey demiyoruz. Ben bu kişiler nasıl olur da aynı alimleri bu kadar farklı yorumlar onu anlayamıyorum. Ilımlı selefileri bir kenara birak bizim tevhidi kesim arasında bile "cehalet mazeret mi değil mi" tartışmasında bile her iki taraf yine bu alimlerden delil getiriyor.
    Senin arapcan var mı akhi bilmiyom ama yoksa nasıl bu kadar emin olabiliyorsun o alimlerin fetvalarıyla neyi kastettiğini? Sonuçta bunların bütün kitaplarını okumadan başka hocaların bize sunduğu bir iki fetvayla anlaşılacak iş değil ki bu?
  20. ahmet ömer

ahmet ömer Islam-TR Üyesi Kullanıcı

zaten sorun senin anlattığın şeyde be kardeşim bugün selefi olan herkes alim oldu bugün necdlilerin aşırı yorumları yüzünden herkes hem alim hem tekfirci oldu aynı şekilde nakşilerin batınılikleri yüzünden millet küfre düşüyor islam alemini maffeti bu 2 akım bugün bana 30 40 bin kişiden fazla selefi cemaat göster gösteremessin bunlarda necdli aşırı görüşler ve batıni tsavvufçuların yüzünden bak el kaideye hanbeli selefi bir ekol maturidi hanefi talibana beyatlı demekki bunlar arasında bir mesele yok mesele herkesi alim olmaya sevkeden aşırı necdlilerde ve batıni tasavvufçularda ümmet bunlardan dolayı zerre ilerleiyor eğer memnunlarsa 1 -2 milyon kişi kendi aralarında takılsınlar ama kim memnun olur bundan Allah aşkına ehlisünnet bu 2 aşırı görüşlerden dolayı vahdet sağlayamıyor bunuda inkar edemeyiz
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş