1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Küçük Çocuklara Selâm Vermek

Konu, 'Unutulan Sünnetler' kısmında cephetunnusre tarafından paylaşıldı.

 1. cephetunnusre

  cephetunnusre Üye Üye

  Küçük Çocuklara Selâm Vermek


  Enes -radıyallâhu anh- dedi ki:
  '' Rasûlullah s.a.w.s. çocukların yanından geçer ve onlara selâm verirdi. ''

  Buhârî, 11/37; Muslim, 7/5, 6


  Açıklama:

  Bu unutulmaya yüz tutmuş sünnetlerdendir. Onların yakınından büyük birisi geçip selâm verdiğinde, çocuklar buna şaşırmakta ve garip karşılamaktadır.

  -Bu sünnet ihmâl edilip terkedildi ve sonucunda Müslüman toplulukların çocukların ağzında, yahûdi ve hristiyanların tâbirleri dolaşmaya başladı.

 2. Muzzammil

  Muzzammil Aktif Üye Üye

  Jazakhallahu khair kardeşim.

  Ne yazık ki toplumumuzun genelinde unutulmuştur bu sunnet. Memleketi kasıp kavuran batı hayranlığı da en çok çocuklar ve gençlerimizi etkilemekte, onları hergün biraz daha vurmaktadır.
  Nebevî selâmlama şekli yerine ağızlarda yabancı dillerin kelimeleri dolaşmaktadır. Bunda biz büyüklerin kabahati de büyüktür, Rabb'im bizleri avfeylesin.

  " Kim bir kavmin (topluluğun) karartısını (sayısını) çoğaltırsa o da onlardandır. Ve kim bir kavmin amelinden râzı olursa onların amellerinde ortaktır. "

  İbni Kesir Câmi’u-Mesânid ve's-Sünen, 27/308, Hadis no: 589
 3. Enfal.571

  Enfal.571 İyi Bilinen Üye Site Emektarı Üye

  Çocuğa selam verdiğinizde çocuk önemsendiğini hissedecek. Kendini değerli hissedecek. Sağlıklı bir toplum için islam şart :)
 4. KAYA

  KAYA İyi Bilinen Üye Üye

  Benim evlada eve girdiğim zaman cevap verene kadar selam veririm oda bana başka derdini anlatmaya çalışır fakat ben ısrarla onun selamı alıp cevap vermesini isterim oda yarım yamalak dili ile cevap verir beni çok mutlu eder yaşı ufak dilide dönmüyor daha hoş oluyor.
  görünce bu sünneti hoşuma gitdi :)
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş