1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Köpeğin Gezdiği Yerde Namaz Kılmak Caiz Midir?

Konu, 'Güncel Meseleler' kısmında Abdullah el Hanbeli tarafından paylaşıldı.

 1. Abdullah el Hanbeli

  Abdullah el Hanbeli Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Es selamu aleykum,

  Bazen dışarıda olduğum ve yakında camiinin bulunup bulunmadığını bilmediğim için namazımı dışarıda kılıyorum, sokaklarda köpeğin gezmesi muhtemeldir, ''yeryüzü bana mescid ve temiz kılındı'' hadisine dayanarak ve peygamber döneminde de insanlar taşta, toprakta, çamurda namaz kıldığı için, alternatifin de olmaması nedeniyle bu konuda kolaylık olduğunu düşünmüştüm, bu gibi yerlerde seccadesiz namaz geçersiz olur mu yoksa ağır necaset görülmediği sürece namaz geçerli hükmünde midir? (Yurtdışında yaşıyorum)
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Aleykum selam we rahmetullah;

  Kardeşim meskun mahalde yani insanların yerleşik olarak yaşadığı kent düzeni ve şehir içlerinde seccadesiz, ayakkabılarla vs. namaz kılmak doğru değildir. İnsan ve evcil- yabani hayvan necasetlerinin bulunmasının kuvvetle ihtimal olduğu bölgelerdir buralar. Fakat şehirden, insanlardan uzak, arazide, ormanda, dağda vs kılınabilir.
 3. Abdullah el Hanbeli

  Abdullah el Hanbeli Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun hocam, bir daha yanımda seccade bulundurmaya dikkat edeceğim. Hocam yani doğru değildir derken namaz batıl olabilir anlamında mı söylediniz yoksa hoş karşılanmamakla birlikte geçerlidir anlamında mı? Ben bunu videolarda bazen görüyordum bir grup müslüman cemaat oluşturup yolda seccadesiz ve ayakkabılarla namaz kılıyorlardı.
 4. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Necaseti ğaliza olma ihtimali munkun olabilecek yerlerde namazı ihtimale veya riske sokmamak gerekir.
  Temiz olduğuna kuvvetli delil, zannın olan yerlerde kılınmalı.
  Kanalizasyon , köpek vs pislikleri, sanayi artıkları olabilecek yerlerde ayakkabı ile veya ayakkabısız toprak üzerinde kılmaktan sakınılmalı.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş