1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Kız Kardeşim Müşrik Birini Seviyor Ne Yapmalıyım?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Ka'b bin malik tarafından paylaşıldı.

1. Ka'b bin malik

Ka'b bin malik Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Selamun aleyküm ve Rahmetullahi ve berekatuhu

Aslında bu benim için anlatması zor bir konu elhamdülillah ben yaklaşık 2, 5 yıldır müslümanım. Kız kardeş insanın namustur ve bu konu ile Allah beni imtiham ediyor, benim kız kardeşim beni hiç dinlemiyor kardeşime tevhidi anlattım ama okumuş cahillerden olduğu için maalesef anlayamıyor iyiliği emredip kötülüğü nehyetmeye çalışıyorum elimden geldiği kadar ama hiç anlaşamıyoruz ve şuan müşrik olan birini seviyor ve evlenmek istiyor bu durumda ben ne yapacağım evliliğini nasıl engelleyeceğim? Özellikle müslüman ablalardan rica ediyorum bana nasihat edin. Nebi s.a.v dininden ve ahlakından emin olduğumuz kişi ile evlenin, evlendirin diyor ben kardeşimin yaşadığı dinden de evleneceğim dediği kişinin dininden de razı değilim fakat ailem kız kardeşimin sevdiği kişinin ahlakından memnun ve evlenmesine razılar namus imtihanı çok zor inşaallah nasihat edin ben bu süreçte ne yapmalıyım? Tevhidi de anlatıyorum ama anlamıyor Kur'anı okumuyor dünya hayatının kendisini aldattığı biri maalesef. Nasihatlerinizi bekliyorum bu konularda nasıl davranılır? (Bu sorunun sosyal medya ortamında konuşulmayacağını biliyorum fakat yanımda ilim ehli kimse olmadığı için burdan soruyorum)
  2. Kübra Nur Tutkun

Kübra Nur Tutkun Sabır+ ilim+tek hayal+hasret=ŞEHADET Kullanıcı

Aleykümselam
    Yaşadığınız duruma benzer bir duruma şahit olduğum için şunu söylemek istiyorum.İslamı kardeşinize anlatmışsınız ama hakikati kabul edip etmemek onun tercihidir.Bu noktada ne kadar anlatsakta bazen pekte önemi olmuyor.Ne zaman kendi kardeşime anlatsam dinlemeye bile tahammül etmedi.Anladım ki insanlar dünyayı istiyor bu kadar net her ne kadar dilde demeseler de..Gerçekten ahireti isteyen doğru olanı bulmak için çaba harcar.acaba doğru mudur acaba yanlışta mıyım? Diye kafasına soru gelmeli..Kız kardeşinize çok dua edin bazen şer gördüğümüz işlerde hayır vardır.Bilemeyiz belki kız kardeşiniz evlenince hakikati bulur Allahu alem.Rabbim hidayet versin.Şu da bir gerçek ki biz istediğimizi hidayete erdiremeyiz.İnsanın en büyük imtihanlarından birisi de ailesidir ama asla anlatmaktan vazgeçmeyin.

5. Nûh şöyle dedi: "Ey Rabbim! Gerçekten ben kavmimi gece gündüz (imana) davet ettim."
    6. "Fakat benim davetim ancak onların kaçışını artırdı."
    7. "Kuşkusuz sen onları bağışlayasın diye kendilerini her davet edişimde parmaklarını kulaklarına tıkadılar, elbiselerine büründüler, inanmamakta direndiler ve büyük bir kibir gösterdiler."
    8. "Sonra ben onları açık açık davet ettim".
    9. "Sonra, onlarla hem açıktan açığa, hem de gizli gizli konuştum."
    10. "Dedim ki: ‘Rabbinizden bağışlama dileyin; çünkü o çok bağışlayıcıdır
    (Nuh suresi)
    Rabbim hidayet versin.
  3. Ka'b bin malik

Amin abla Rabbim bu kavme hidayet etsin. Kime anlatsam ilgisizlik görüyorum yüz çevirip önemsememe görüyorum Allah svt Peygamberimize diyor ya " biz sana ağır bir söz indireceğiz" vallahi tevhidi hakkıyla bilmeden önce bu ayeti fazla anlamıyordum ama şimdi davet ettikçe insanların durumunu gördükçe daha iyi anlıyorum bu ayetin ne demek istediğini hakikaten aile imtihanı zor Rabbim bu engebeli dünya hayatında ayaklarımızı islam üzere sabit kılsın , inşallah kardeşim hidayete erer.
  4. Tevhid38

Tevhid38 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Benzer bı durumda benim başımda var abimi evlendirmek için uğraşıyo bizimkiler tıpkı senin dediğin gibi bende çok kafaya taktim dedim işte namaz kılan dinine bağlı birisini bulun her önünüze geleni istemeyin sonra fark ettim ki abim cahil ona müslüman suurlu birisi zaten gelmez onunda böyle bir kriteri yok ben müdahil olmaktan vazgeçtim bu meseleye Allah ailelerimize hidsyet etsin senin kız kardeşin hakkın var üzerinde senin durumun daha zor Rabb'im sabır versin bu işi hayrla sonuçlandırsin allahumme amin
  5. keşmiri

keşmiri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Aleykum Selam
    Sen üzerine düşeni yapmışsın zaten.Bundan sonra yapman gereken sabretmen ve Allaha bol bol dua etmendir.Ayrıca güzel ve örnek davranışlarınla hem kardeşin hem de ailen üzerinde bir etki bırakabilirsen,onları belki ikna edebilirsin.
  6. huzuriman

huzuriman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Sevdiği çocuğa doğruyu gösterebilir tanıtabilirsiniz.
  7. Hatve

Hatve Davamda samimi olduğum gün burada olmayacağım.. Kullanıcı

Allah yardımcın olsun kardeşim. İnsanın canını en çok yakan durumlardan biride ''mum olup dibini aydınlatamamak'' yani en yakının hidayetine vesile olamamak -ki Peygamberlerin hayatına baktığımız zaman kimi Peygamberin babası kimi Peygamberin eşi iman etmemiş. Sen davetini en güzel şekilde yap, engelleme gücün varsa engelle baktın yine olmuyor şu ayet gelsin aklına;

Şüphesiz sen sevdiğin kimseyi doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediği kimseyi doğru yola eriştirir. O, doğru yola gelecekleri daha iyi bilir. Kasas/56
  8. Berkut Altay

Berkut Altay مَزِّقُوا دَوْلَتَهُمْ فَاحْرِقُوا رَايَتَهُمْ Kullanıcı

Abi , niye engellemeye çalışsın?
    Zaten yaşadığı dinden razı olmadığını söylemiş. Bir de nasıl mani olsun?
    Mani oldu diyelim bu sefer de yuva bozan konumunda olacak.
  9. Ummu Aişe

Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

İki cahil (kız ve erkek) evlenirse ileride olabilecekler:

1. İkisi de cahil olarak kalmaya devam eder, birlikte dünyada mutlu ancak ihmallerinden ötürü (günah durumlarına göre) ahirette sorumlu olurlar.

2. İkisi de dine döner. Dünyada da ahirette de mutlu olurlar inşaAllah.

3. Erkek dine döner, kadın cahil kalmakta ısrar eder. Erkek kendini zor da olsa bu durumdan kurtarabilir; bu durumda cahillikte ısrar eden kadın kendi düşünsün dursun.

4. Kadın dine döner, erkek cahil kalmakta ısrar eder. İşte kadın için dünyada görebileceği en zor sınavlardan birinin başlangıcı.

Cehaletin derecelerini sizler düşünün (büyük günahlar veya dinden çıkaran cinsten), yaşanabilecekleri hayal edin..

Bu yüzden bir abinin kız kardeşi için, hem şimdiyi, hem ileride olabilecekleri düşünerek, olabildiğince bu işe engel olması gerekir. Hatta kıza bu senaryolar hakkında bi ön açıklama yapılması, belki durumu idrak etmesine, varsa bi cehaleti (ki var) tez elden gidermesi gerektiğini anlamasına faydalı olabilir. Bugün isteyerek kabul ettiği kişi ile, yarın aynı evin içinde ters düşerse, bi de çocukları olursa çekeceği sıkıntıları hayal etsin.. Din aklı başında bir insanın hayatının temelidir; her bir yaptığımız işi, huyumuzu suyumuzu şekillendirir. Bugün önemsemiyor olabilir ama ileride önemserse (ki inşaAllah önemser), bugün aldığı kararlar sonucu yarın çekeceği sıkıntıları kendi eliyle hazırlamıştır; bunu da bilsin.

Not: Tüm bunlar için onlarla sonuna kadar güzelce mücadele etmeli. Herşeye rağmen herkes kendi isteğine doğru yol tutar; size düşen ise "ben uyarmıştım" diyebilmek için elinizden ne geliyorsa yapmak. Bundan ötesi için yapılabilecek bişey yok, herkesin kendi sorumluluğu/hayatı..
  10. Ka'b bin malik

Amin Allah hepimizin yardımcısı olsun. "Mum olup dibini aydınlatamamak" işte ben ve benim gibi müslümanların durumumu en güzel açıklayan cümle bu. Ne annem, Ne babam, ne de kız kardeşim hayatlarına Allah karışsın istemiyorlar.

Ahirette kendilerine hiçbir fayda sağlamayacak boş, değersiz işlere gereğinden fazla zaman ayırıyorlar. Dünyevi konulardan konuşunca kulak verip önemsiyorlar fakat Allah'ın kitabından bahsedince konuyu hemen değiştiriyorlar. Allah svt onların kalbindeki katılığı gidersin, çare dua ve sabır.
  11. Ka'b bin malik

Sağolun varolun, Allah'ın izniyle elimden geleni yapmaya çalışacağım nasithaleriniz için Allah razı olsun
  12. Ummu Aişe

Ecmain kardeşim.
  13. Pangea

Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

aleykumselam ve rahmetullah kardeşim,

kardeşin dindar değilmiş zaten, bu durumda dindar bir kardeşin başını yakması doğru olmaz, bırak evlensin doğru yolu bulursa boşanır veya kocasının dine girmesine vesile olur. zaten iyi erkekler iyi kadinlarla kotu erkekler kotu kadinlarladir bu kaderin ta kendisi.
  14. Ummu Aişe

Bu kısım her zaman kolay olmuyor kardeşim; bu tarz evlilik içinde ve sonrasında öyle çok acılar yaşayanlar var ki, duyup bildiklerimiz içimizi dağlıyor.. Kimi acılara, bu evliliklerden dünyaya gelmiş masum yavrular da acılarıyla, dinmeyen göz yaşlarıyla eşlik ediyor..

Onlar cehaletlerinden ötürü anlamasa da, biz ihtimal gördüklerimizin olabileceğini bildiğimizden, merhamet gereği çok geç olmadan anlatabildiğimiz kadar anlatmalıyız. Bu vesile ile hem belki tez elden hidayet bulur, hem de böyle bi evliliğin yol açacağı acılardan korunur. (Hayatta başka acı yok mu, var; hem de çok. Ama dediğim gibi, bu kadın için en çetin sınavlardan biri..)

Yine anlamayıp evlenirseler, ancak ondan sonra kendi haline bırakılır mecbur..
  15. uKaB

uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Bır soz vardı bır alımın sozu ALLAH zulcelale kulluk yapmayanı ALLAH bır baskasına kul eder dıye.

İbni teymıyenın dedıgı gıbı aşk bır hastalıktır.

Gunumuzde ınsanların dunyalık yasamalarından dolayı gercek hakıkatı goremeyecek kadar gözlerının kararması normaldır.
    Cunku o bu dunyayı dusunuyor rahat yasam ev araba kısının sevdıklerının yanında olması gıbı.
    Bunlar yanındaysa tamam bundan otesı yok dıyor. Takı bırısı kendısınden ayrılana kadar.
    Malı ayrılıyor bıraz daha dunyadan kopuyor,sonra sevdıgı ayrılıyor biraz daha kopuyor, en son elınde bırsey kalmayınca ALLAH a yonelmeye calısıyor,onuda ALLAH zulcelal affederse hıdayet affetmezsede zılletın ıcınde yasayıp gıdıyor.

İnsanlar kısım kısım her ınsan ınceledıgım kadarıyla dengede evlenıyor.

Kötü kadınlar, kötü erkeklere ve kötü erkekler, kötü kadınlara yakıştıkları gibi, temiz kadınlar, temiz erkeklere ve temiz erkekler, temiz kadınlara yakışırlar. Temizler, kötülerin kendilerine yönelik dedikodularından uzaktırlar. Bunları, Allah'ın bağışlayıcılığı ve onurlu rızık beklemektedir. Nur 26

Herkez kız cocugunun ıyı bır kımseyle evlenmesını hayatını ıdame etmesını mutlu olmasını ıster.Burada normal kımselerle musluman kımseler arasında fark vardır.

Normal kımse parasına karıyerıne
    Musluman kımsede ahlakına dınde butunlugune bakar

Burada onemlı olan hangısı ?

Kız kardesın cok dındar bır kımse ıse namazını kılan orucunu tutan dını gereklılıklerını yerıne getıren esını de ona gore sececektır.
    Eger degıl ıse de buna gore hareket edecektır.

Elden bırsey gelmıyorsa cocugun ahlakına bakılmalı eger duzgun ahlak sahıbı akıllı bır kımse ıse ALLAH zulcelalın hıdayetı onları bulacaktır. Degıl ıse sonuc hep aynıdır. İyiler cennete Kötulerde cehenneme gıdecekler.

KArdesıne soylemıssın olayı anlatmıs dını bıldırmıssın bundan sonrası onun kararı.
  16. Şeriatu'l İslam

Şeriatu'l İslam Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Abla ben burayı anlamadım. Burdan neyi kast ettiğini
    ettiğini açıklar mısın?
  17. Ummu Aişe

Yani ahi demek istediğim:

Erkek İslam'ı öğrenir, kadın ise cahil kalmakta ısrar ederse;

"Kendini kurtarmaktan" kastım, nihai son; yani: Boşanma. Erkek böyle önemli bi fikri ayrılık sonrasında, (yaşanacak en uç nokta olan) boşanmadan kadın kadar zarar görmez. Toplumun yapısının bi gerçeği bu. Evet erkek için de zor bir süreçtir, ancak toparlanması ve yoluna devam etmesi genel olarak daha kısa sürer.

Evet, cehaletini gidermemekte ısrar eden kadın ise, bu boşanmayı kendi haketmiştir. Bu kadın cahil kalma konusunda da, yuvanın yıkılma sebebi olma konusunda da kendisinden başkasını ayıplayamaz, hakkı yok.
  18. Şeriatu'l İslam

Şeriatu'l İslam Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ben Müslüman bir erkek ehli kitabın kadınlarıyla evlenilebildiği gibi bunlarla da evlenmişse evli kalabilir diye anladım.(yani fetvalarla bir yol bulur kurtulur)
    Bir sonraki paragrafı da Müslüman kadın ehli kitapla evlenemediği gibi evli de kalamaz diye anladım.
    Bazen bir paragraftan farklı manalar çıkabiliyor.
    Allah razı olsun.
  19. Ummu Aişe

Haklısınız ahi. Mesajım uzamasın diye genel/özet ifadeler kullanmıştım; açık yazmadığım için o şekil akla gelmesi de mümkün tabi.

Amin ecmain bu arada.
  20. Said bin cubeyr

Said bin cubeyr Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Musrik olarak sifatlandirdigin adam ne sebepten dolayi musrik oluyor yazarmisin kardesim ?
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş