1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Islam Için Ne Yaptık? Neler Yapmalıyız?

Konu, 'İslam Tarihi' kısmında Devlet-i 'Aliyye tarafından paylaşıldı.

 1. Devlet-i 'Aliyye

  Devlet-i 'Aliyye Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar. (Muhammed Sûresi, 7)

  Selamun Aleykum

  İştirak eder iseniz kapsamlı bir istişare konusu olsun İnşeallah. Herkes yaptığını, yapmak istediğini ve yapabileceği şeyleri yazarak diğer kardeşlerine fikir verebilir. Herkes eleştiriyor. Eleştirmek ilk adımdır. Asıl olan bundan sonrasıdır: Eleştirdiğimiz yöneleri düzeltmemiz gerekir. Bunları düzeltmek için ne yapmalıyız? Neler yapabiliriz? Tek cümle dahi olsa katılandan Allah Subhenehu ve Teala razı olsun.

  Biz İki Arkadaş Şunu Yapıyoruz:

  http://islam-tr.net/konu/islami-calismalarimiz-var-nasihatte-bulunun.44166/

  Son düzenleme: 16 Aralık 2015
 2. HCT

  HCT İyi Bilinen Üye Süper Moderatör Kullanıcı

  Benim İslam'dan anladığım;
  Başta sorunuz yanlış. Doğrusu "kendimiz için ne yaptık? ne yapmalıyız?" olmalı.

  İslam'ın hiç birimize ihtiyacı yok halbuki bizim ona ihtiyacımız kat'i.
  "Kim İslam'a yardım ederse" benzeri haberleri önce doğru anlamak gerekir.

  Kastınızın aslında bu olup kelime tercihinizin yanlış olmasına gelirsek;
  kimisi İslam'ı cihatla sınırlandırdı, kimisi medreseyle kimileri de sadece stklaşmada bıraktı.
  Hayır! İslam bir bütündür ve önce kişi kendi nefsinde yaşar, sonra ailesi sonra komşusu sonra mahalle şehir ülke dünya..
  Biz İslamı yaşamaya çalışırken hem bu sıraya uyup hem de bütün olarak alabilsek problemlerin çoğu zaten ortadan kalkacak inşaAllah.

  Evinde, mahallesinde çalışma yapmayan adam kalkıpta elin adamıyla/kızıyla nasıl çalışma yapabilirim diye sormasın, samimiyetinden veya aklında şüphe ederim.

  Bir genelleme yaptım, hakkınızda bir zanda bulunmadım. Umarım doğru anlaşılmışımdır.
  Selametle.
 3. Devlet-i 'Aliyye

  Devlet-i 'Aliyye Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Zaten/Zaruraten ilk önce insanın kendisi için bir şeyler yapması şartı vardır. Ben bu yazımda gavur birisine yöneltmiyorum sorumu veyahut cahil -İslam'da bilinmesi gerekenleri bilmeyen- birisine. Yazımı okuyan akıllı Müslümanlar anlarlar ki ben kendisini kurtarmış Müslümanlara sesleniyorum. Hani ne derler "kelin ilacı olsa başına sürer" misali İslam'dan bihaber olan insanlar zaten bu takım çalışmalarda bulunamazlar. Belli ki yenisin. İlim aldıkça ufkunda genişleyecek bizler gibi düşüneceksindir.

  Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (dinine) yardım ederseniz...

  Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar. (Muhammed Sûresi, 7)

  Bu buyrukla Yüce Allah, mü’minlere dinin gereklerini yerine getirmeyi, ona davet etmeyi, bu dinin düşmanlarına karşı cihad etmeyi ve bütün bunlarla yalnızca Yüce Allah’ın rızasını gözetmeyi emretmektedir. İşte Allah’a yardım budur.

  Onlar da bunu yapacak olursa Allah onlara yardım eder ve ayaklarına sebat verir. Yani sabır, huzur, sükûn ve sebatla kalplerine metanet verir. Bedenlerine de buna dayanma gücü verir, düşmanlarına karşı onlara yardım eder.

  Bu, pek cömert ve sözünde duranın, söz ve fiillerle kendisine/dinine yardım eden kimseye mevlâsının da yardım edeceğine, sebat gibi yardım ve zaferin sebeplerini ona kolaylaştıracağına dair verdiği ilâhî bir sözdür.

  Kaynak: Teysîru'l-Kerîmi'r-Rahmân fı Tefsîri Kelâmi'l-Mennân (Tefsîru's-Sa'dî Özlü Kur'ân Tefsîri), Cilt: 4, Sahife: 650-651.

  Ey İman edenler! Tedbirinizi alın...

  Ey İman edenler! Tedbirinizi alın ve küçük birlikler halinde savaşa çıkın yahut toptan seferber olun. (Nisa Sûresi, 71)

  Yüce Allah, mü’min kullarına, kâfir düşmanlarına karşı tedbirlerini almalarını emretmektedir. Bu emir düşmanlarla savaşmakta, onların hile ve tuzaklarını savmakta, güçlerini bertaraf etmekte katkısı olan kaleler yapmak, hendekler açmak, atış ve binicilik öğrenmek, bunları sağlayacak sanayiyi bilmek, kendisi vasıtasıyla düşmanların girişlerinin, çıkışlarının ve planlarının öğrenilmesine yardımcı olan hususları öğrenmek ve Allah yolunda savaşa çıkmak gibi bütün yollara başvurmayı kapsamaktadır.

  İşte bundan dolayı Yüce Allah burada “küçük birlikler halinde savaşa çıkın,” yani serriyeler halinde ayrı ayrı çıkın ya da bir ordu giderken diğeri yerlerinde kalsın “yahut toptan seferber olun.” Bütün bunlar ise maslahata, düşmanlara zarar verme miktarına ve müslümanların dinî gereklerini yerine getirmek bakımından rahata kavuşmalarına bağlı olan durumlardır. Bu âyet-i kerime Yüce Allah’ın “Siz de onlara karşı gücünüzün yettiği kadar kuvvet hazırlayın.” (el-Enfal, 8/60) buyruğuna benzemektedir.

  Kaynak: Teysîru'l-Kerîmi'r-Rahmân fı Tefsîri Kelâmi'l-Mennân (Tefsîru's-Sa'dî Özlü Kur'ân Tefsîri), Cilt: 1, Sahife: 499.

  ...iş hususunda onlarla istişare et...

  Allah’tan bir rahmet sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Şâyet kaba ve katı kalpli biri olsaydın, elbette onlar etrafından dağılırlardı. O halde onları affet, onlar için (Allah’tan) mağfiret dile ve iş hususunda onlarla istişare et. Bir kere de azmettin mi artık Allah’a güvenip dayan. Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları sever. (Âl-i İmran Sûresi, 159)

  (...) “Ve iş hususuna da onlarla istişare et.” Yani müşavereye/danışmaya gerek duyulan, üzerinde düşünülmesi ve incelenmesi gereken hususlarla onlarla istişare et. Çünkü istişarede dinî ve dünyevî bakımdan sayılması mümkün olmayacak kadar fayda ve maslahat vardır: (...)

  Kaynak: Teysîru'l-Kerîmi'r-Rahmân fı Tefsîri Kelâmi'l-Mennân (Tefsîru's-Sa'dî Özlü Kur'ân Tefsîri), Cilt: 1, Sahife: 391.
  Son düzenleme: 20 Kasım 2015
 4. Devlet-i 'Aliyye

  Devlet-i 'Aliyye Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  sadece güncel.
 5. Selram

  Selram Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı ben yurtdışından katılıyorum ve camii yardımlaşmasından hariç suriye için yardım toplanıyor fakat büyük kapsamda Islam dini için ve müslüman kardeşlerimiz için büyük kapsamda ne yapılabilir ? bir etki yaratmak için. Sanki hepimiz çaresiz tv ekranların önünde oturmuş bu dramı izliyoruz ama ne yapılabilir ?
 6. Devlet-i 'Aliyye

  Devlet-i 'Aliyye Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Gelecekte torunlarının ekran başında bu gibi görüntüleri izlemesini istimiyor isen gençlerin elinden tut /çocuklarını kamil Müslümanlar olarak yetiştir. Hem Suriye için olsun diğer bölgeler için olsun Maşallah vakıf ve diğer yardım kuruluşları harıl harıl çalışıyorlar. Ararsan bulursun İnşeallah.
 7. Devlet-i 'Aliyye

  Devlet-i 'Aliyye Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  güncel inşeallah.
 8. Ebu_ilknur

  Ebu_ilknur Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Her şeyden önce sanaldan gerçeğe bir geçiş yapmamız gerekli.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş