Internet Cafede calismanin hükmü

Soru:
Internet cafede calismanin hükmü nedir? Bildiginiz gibi milletin cogu bu cafeleri kizlarla ve erkeklerle chat yapmak, müzik dinlemek ve terbiyesiz filmlere (porno) bakmak icin kullaniyor. Bu tür felaketlerden Allaha siginiriz...
Aralarinda interneti, Allahin rizasini kazanmak icin veya en azindan mübah olan seyler icin kullanan insanlar cok nadir bulunur.

Cevap:

Minbar At-Tawhid wal Jihad - Seriat Komitesi

Bismillah; Hamd Allaha mahsustur, salat ve selam Allah rasulünun, onun ailesinin, ashabinin ve ona tabi olanlarin üzerine olsun.

Eger insanlarin bu internet cafelerini haram islemek ve Allaha (azze ve celle) isyan etmek icin kullanacaklarini tahmin ediyorsan ve durum senin tarif ettigin gibi ise, bu cafelerde calismanin haram olmasi apaciktir.

Eger bir islam ülkesinde olsaydi durum farkli olurdu, cünkü islam ülkesinde iyiligi emreden ve kötülüklerden nehyeden bir komite olur veya halk kendisi dinine dikkat eder ve korur.

Seriatda güclü olan tahmine bakilir. Fakihler, sarap üreten bir kisiye üzüm satilmasinin haram oldugunu zikretmisler; eger üzüm sattigin kisinin bu üzümlerden sarap üretecegini tahmin ediyorsan, ona üzüm satman haramdir. Veya müslümanlarin arasinda fitneler oldugu zamanda müslümanlara silah satman haramdir.

Allahtan genclerin durumunu düzeltmesini diliyorum. (amin)

Soru Seriat komitesinin üyesinden cevaplandirilmistir

Seyh Abu Muslim el cezairi

Kaynak: منتدى التوحيد Ùˆ الجهاد- ما حكم العمل ÙÙŠ مقاهي الأنترنت ØŸ