1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Imam Taberani'nin Resulullah'ın Kabrinden Yardım Istemesi ?

Konu, 'Hadis ve Hadis Usulu' kısmında Turab el kurdi tarafından paylaşıldı.

 1. Turab el kurdi

  Turab el kurdi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Esselamu Aleykum hocam. İnternette dolanırken ebubekir sifil'in bir videosuna rastladım.

  Ebubekir Sifil - İmam Taberani'nin Resulullah'ın …:

  Videoda imam taberani'nin ve iki büyük hadis aliminin peygamberin kabrinden yardım istediği ve bu olayı imam zehebi'nin naklettiğini söylüyor. Bu rivayet doğru mudur ? Doğru ise Nasıl anlamalıyız ?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullah kardeşim ;

  كُنْتُ أَنَا وَالطَّبَرَانِيُّ، وَأَبُو الشَّيْخِ بِالمَدِيْنَةِ، فضَاقَ بِنَا الوَقْتُ، فَوَاصَلْنَا ذَلِكَ اليَوْمَ، فَلَمَّا كَانَ وَقت العشَاءِ حضَرتُ القَبْرَ، وَقُلْتُ:يَا رَسُوْلَ اللهِ الجُوْع، فَقَالَ لِي الطَّبَرَانِيُّ:اجلسْ، فَإِمَّا أَنْ يَكُونَ الرِّزْقُ
  أَوِ المَوْتُ. فَقُمْتُ أَنَا وَأَبُو الشَّيْخِ، فحضرَ البَابَ عَلَوِيٌّ، فَفَتَحْنَا لَهُ، فَإِذَا مَعَهُ غُلاَمَانِ بِقفَّتَيْنِ فِيْهِمَا شَيْء كَثِيْرٌ، وَقَالَ: شَكَوْتُمُونِي إِلَى النَّبِيِّ - صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - ؟رَأَيْتُهُ فِي النَّوْمِ، فَأَمَرَنِي بِحَمْلِ
  شَيْءٍ إِلَيْكُمْ).سير أعلام النبلاء (
  31/473)

  Zehebi bu kıssayı Ebu Bekir b. Ebi Ali’nin rivayeti olarak İbnul-Mukri’den nakletmiştir. Bu rivayete göre İbnu’l-Mukri şöyle demiştir:
  “Ben, Taberâni ve Ebu’ş-Şeyh Medine-i Munevvere’de bulunuyorduk. Vakit bizi sıkıştırdı, o günü aç geçirdik. Yatsı vakti olunca ben Rasulullah’ın kabrinin yanına gittim ve: ‘Ey Allah’ın rasulu! Aç kaldık’ dedim.
  Taberâni bana: ‘Otur (bu şikayetinden sonra), mutlaka bir yerden ya rızık veya ölüm gelir’ dedi.
  Sonra ben ve Ebu’ş-Şeyh ayağa kalktık, o esnada biri kapıya geldi. Yanında iki zenbil dolu yiyecek tutan iki delikanlı vardı.
  Dedi ki: “Siz beni Rasulullah’a şikayet ettiniz. O da rüyama geldi ve size ikramda bulunmamı istedi.
  (Ebu Abdullah Şemseddin Muhammed b. Ahmed b. Osman Zehebi, Siyeru A'lâmi'n-Nubelâ, muesseset’ur-risale, 1405/1985, 16/400-4001; Tarihu’l-İslam, Beyrut, 1407/1987, 27/39)

  Bu rivâyetin sahihliği veya sıhhati hakkında bir açıklama yapılmamış olub, zaten kaynak olarak verilen târih kitablarıdır. Aslen pek sahih bir rivâyete de benzememektedir, Zira sahih hadislerle hem çelişmekle hem de aralarında bu tür manada bir rivayet yoktur!
 3. Turab el kurdi

  Turab el kurdi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun hocam.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş