1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Ibn Teymiyye : Yılbaşı Şenlikleri Ve Müslümanın Yılbaşı, Noel Kutlaması

Konu, 'Özel Gün,Gece ve Aylar' kısmında Abdulmuizz Fida tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

    
  Yılbaşı Şenlikleri ve Müslümanın Yılbaşı, Noel Kutlaması

  Bu arada çoğu kimseler tarafından kışın Kanun-u evvel ayının yirmi dördünde İsa'nın (a.s.) doğum yıldönümü olduğu sanılarak yapılan bütün kutlamalar da dinimize aykırı adetlerdir.
  Ateş yakmak, ziyafetler düzenlemek ve mum yakmak gibi. Bu sözde doğum gününü kutlamak hıristiyanlığın dini geleneklerindendir, İslam'da asla yeri yoktur.
  Aslında ilk dönem müslümanlan (selef) böyle bir doğum gününden hiç bahsetmemişlerdir. Bu iddia hıristiyan kaynaklıdır. Ayrıca bu sözde doğum şenliklerinin tabii bir bahanesi de vardır. Çünkü mevsim kıştır ve bu mevsim ateş yakıp çeşitli özel yemekler hazırlamaya uygun bir zemin oluşturmaktadır.

  Bu arada hıristiyanlar bu sözde doğum gününden bir kaç gün-galiba on bir gün- sonra Yahya'nın (a.s.), İsa'yı (a.s.) Mamudiye suyu ile yıkayarak vaftiz ettiğine inandıkları için o gün aynı şekilde vaftiz olurlar ve buna "Gıdas Bayramı" adım verirler. Buna özenen çoğu cahil kadınlar, aynı gün çocuklarını hamamlarda yıkarlar ve bunun çocuklarına faydalı olacağını sanırlar. Oysa hıristiyanların dini adetlerinden biri olan bu hareket, dinimizin haram saydığı en çirkin davranışlardan biridir.
  Hemen belirtelim ki, Nevruz ve Mihrican gibi eski İran bayramları, çeşitli yahudi bayramları, ve ister acem kaynaklı, ister Arab kaynaklı olsun, diğer bütün kafir bayramları, hüküm bakımından tıpkı yukarıda sözünü ettiğimiz hıristiyan bayramları gibidirler.
  Bu arada kafirlerin bu bayramlarına nasıl özenmememiz gerekiyorsa, bu tip şenliklere özenen müslümanlarm suç ortağı da olmamamız, hatta böyle kimselere engel olmamız gerekir.
  Buna göre eğer bir müslüman böyle yabancı bir bayram gününde, dini geleneklerimize aykırı olarak bizi evine çağırır, şenlik amaçlı bir yemeğe katılmamızı isterse bu daveti geri çevirmemiz gerekir. Yine böyle bir günde bir müslümandan gelebilecek geleneklerimize aykırı ve özenti şubhesi uyandıran her hediyeyi de reddetmeliyiz.
  Özellikle bu yabancı bayramların özelliğini taşıyan ve özenme amacını açığa vuran mum, boyalı yumurta, süt ve koyun gibi hediyeleri almaktan da titizlikle uzak durmak gerekir. Tabii ki, böyle hediyeleri kendimiz kabul edemeyeceğimiz gibi, hoş görünelim diye başka müslümanlara vermeye de kalkışmamalıyız. Dahası, bu tip bayramlarda müslümanlara sözü geçen hediyelik maddeleri ve bu şenliklerde giyilen bayramlık kıyafetleri de satmaktan kaçınmalıyız. Çünkü böyle yaparsak işlenen günahların ortağı ve destekçisi olmuş oluruz.

  (İmam İbn Teymiyye, Sırat-i Mustakim, Müslümanların Kafirlerle İlişkileri, Tevhid Yayınları: 7-9 / 302-303)


  İlgili konu:

  Yılbaşı Kutlayanlar Neden Tekfir Edilmiyor?
  https://www.islam-tr.net/konu/yilbasi-kutlayanlar-neden-tekfir-edilmiyor.48045/

  Yılbaşı Gecesi Dışarıda Bulunmak Câiz mi?
  https://www.islam-tr.net/konu/yilbasi-gecesi-disarida-bulunmak-caiz-mi.47604/
 2. Aşk-ı Cihad

  Aşk-ı Cihad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İbn Teymiyyenin yazısını mı paylaştınız?
 3. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Derdin ne?
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş