1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Hz. Isa'nın Babası Hz. Muhammed Sav Olabilirmiş - Fettullah Gülen

Konu, 'Din İstismarcıları ve Sakıncalı Zihniyetler' kısmında IsLaM4eVeR tarafından paylaşıldı.

 1. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

    
  Fettullah Gülen Hocafendiden müthis bir tefsir...

  Fethullah Gülen Web Sitesi - Meryem, 19/17

  Okursaniz, Hz. Meyremin Paygamber sav ile nikahlanmis olabilecegi ve Hz isa as in babasininda Hz Muhammed sav olabilecegi ihtimal dahilinde denmekte.

  Bakalim daha neler görecegiz...
 2. yusuf

  yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  ayni said nursi gibi, onada kiyametten soruyorlar oda bir tarih verip sonra en dogrusunu Allah bilir diyor ..


  bu durum bu seytanlarin genel ozelligi, bu seytanlar once ortaya fitneleri saciyorlar sonrada .. bu kati degildir ihtimallidir, yok en dogrusunu Allah bilir, diyerek fitne atmamis pozisyonu aliyorlar .. oysa bu ahmaklar din adina konusurken dikkat edilmesi gerektigini bilmiyorlarmi? bunlarin kati degil ihtimaldir dedigi seyin ne ihimali var?

  bu ihtimal seytandan vahi degilde nedir? bu kafirler ancak ZAN a uyuyorlar ve bilmedikleri seyin pesine dusuyorlar..


  Onların çoğu ancak ZANnın ardından gider. Oysa zan, hak namına hiçbir şeyin yerini tutmaz. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilendir. Yûnus / 36


  Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur... İSRÂ - 36

  .
 3. Kozsoy

  Kozsoy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Dalga geçecem ama bende küfre düşerim diye korkuyorum !!!

  İsra 75 :Sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: “Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.”
 4. İZZETLİ

  İZZETLİ Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ahi inanın bu adam ne derse desin taifesi inanır bir bildiği vardır der akılsızlar gurubu Allah hevadan ve hevesten korusun bizleri
 5. Hattab571

  Hattab571 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  gülen sitcom :) yakında yeni bölümleri de yayınlanır...
 6. ebu ûmeyr

  ebu ûmeyr Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Fetoşun hezeyanları..Hocası kılıklı herif..
 7. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mücahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  belam'dan inciler
 8. Rabbani

  Rabbani Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Dayımın arkadaşı eski bir nurcu diyor ki ''Fetullah Gülen'in amacı yeni bir din ortaya çıkarmak. Bu din de nasıl olacak derseniz, İslam ile Hristiyanlığı karıştırıp, yeni bir din kuracak.'' Eski Nurcu diyor bunu, dayımın arkadaşı.
 9. halid.bin.velid

  halid.bin.velid Üyeliği İptal Edildi Banned

  fetullah gülen sevmeyen biri olarak diye bilirimki benim bunda cözemedim bişey var

  "Meryem, onlarla kendi arasına bir perde çekmişti. Derken, Biz ona ruhumuzu gönderdik de o, kendisine tastamam bir insan şeklinde göründü." (Meryem sûresi, 19/17)
  Hz. Meryem, ailesinden ayrılarak kaldığı yere nispeten daha bir doğuya çekildi; çekilmekle de kalmadı, ailesi ile kendi arasına bir sütre ve perde koydu. Bu asude ve kimsesiz yerde, insanlarla kendi arasına bir engel ve perdenin yerleştirilmesi, onun kadınlık hâllerini hissettirmeme hassasiyetinden, temizlenme ihtiyacından olabileceği gibi, sessiz bir ortamda ibadeti, teveccühü ve en mükemmel şekilde bir konsantrasyon yakalama adına da olabilir ki, siyakı bezeyen kelimeler bu mülâhazalara açık gibidir... Evet işte onun, bu ölçüde bir cismanî ve ruhanî nezaheti benliğinin derinliklerinde tastamam duyması sonucundadır ki, 5الطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّب۪ينَ mantukunca, lebrîz edilmiş bu ruh ve tertemiz bir hâl almış o atmosferde, yeni bir ruh mesajıyla gelen Hz. Ruh temessül edivermiştir. Bununla insanlık yeniden dirilecek ve kıyamete kadar da bu dirilişler birbirini takip edecekti.
  Acaba ne idi bu ruh? Hemen büyük çoğunluğu itibarıyla bütün tefsirler, âyet-i kerimedeki "...ruhumuzu gönderdik..." diye belirtilen ruh'un Cebrail (aleyhisselâm) olduğunu ifade etmektedirler. Ne var ki burada Kur'ân "ruh" tabiri kullanıyor; ruhun tayininde ise ihtilaf vardır. İhtimalin sınırları ise ihtilafın çerçevesini aşkındır; hatta Efendimiz'in ruhunu içine alacak kadar da geniştir. Evet bu da muhtemeldir; zira Hz. Meryem çok afife ve nezihe bir kadındı. Bu itibarla da gözlerinin içine başka hayal girmemişti ve girmemeliydi de. Ona sadece kendisine helâl olan biri bakmalıydı. O da olsa olsa Efendimiz olabilirdi, zira O bir münasebetle Hz. Meryem'in kendisiyle nikâhlandığına işaret buyuruyordu.[6] Bu açıdan da "ruh"un Efendimiz'in ruhu olabileceği de ihtimal dahilindedir. Ancak bu kat'î değildir, sadece bir ihtimaldir. İhtimaller ise delillerle takviye edilecekleri ana kadar kat'iyet ifade etmezler.  Taberânî, el-Mu'cemü'l-kebir, 8/258. geçen hadis şerif şöyledir

  “Allah İmran kızı Meryem’i Firavun’un hanımı Âsiye’yi ve Musa’nın kızkardeşi Gülsüm’ü Cennette bana zevce olarak vermeyi hükmeyledi.” (İbni Mâce Tercümesi 10: 649.) (Taberânî, el-Mu'cemü'l-kebir, 8/258.)

  gülende böyle bir söz söylemiş ama diyorki
  Bu açıdan da "ruh"un Efendimiz'in ruhu olabileceği de ihtimal dahilindedir. Ancak bu kat'î değildir, sadece bir ihtimaldir. İhtimaller ise delillerle takviye edilecekleri ana kadar kat'iyet ifade etmezler.


  ve bu soruya başka bir sistem üstünden cevap verilmiş cevap : şöyle

  Hocaefendi Hz. İsa, Hz. Muhammed in oğludur demiyor. Meryem sûresi, 19/17 ayetlerini tefsir ederken âyet-i kerimedeki "...ruhumuzu gönderdik..." diye belirtilen "Ruhun tayininde ihtilaf vardır" diyor. Kendisi burada hangi görüşte kesin kanaati olduğunu söylemiyor.

  Burada söylenecek fazla bir şeyin olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü, hoca efendi kendisi de “Bu açıdan da "ruh"un Efendimiz'in ruhu olabileceği de ihtimal dahilindedir. Ancak bu kat'î değildir, sadece bir ihtimaldir. İhtimaller ise delillerle takviye edilecekleri ana kadar kat'iyet ifade etmezler” diyor. Yani bunun doğruluğunu gösteren kesin bir delilin ellerinde olmadığını söylüyor.

  Yine onun da işaret ettiği gibi, alimlerin cumhuruna göre, buradaki “Ruh”tan maksat Hz. Cebrail’dir." Bu görüşe kesin nazarıyla bakılabilir...
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş