1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Evlad Edinmek Ve Evladlıkla Evlenmek Caiz Mi?

Konu, 'Nikah - Talak / Aile Hayatı' kısmında cenk.12 tarafından paylaşıldı.

 1. cenk.12

  cenk.12 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  SELAMU ALEYKUM AHKİ LER

  bir soru kafam karıştırdı şimdi olay şöyle bir adam yurtan veya başka bir yerden evlatlık kız çoçugu alıyor ve sonra kız evlenme çagına gelince bu adam evlatlık aldıgı kızla evleniyor bu caizmi ? ( cazi delil nedir )

  diyer şekilde ama farklı bir soru bir adamın eşi ölüyor adam yeniden evleniyor bu adam evledi kadın bir kız çocugu var kadın'da beli süre sonra ölüyor adam bu durumda üvey kızıyla evlene bilirmi ? ( evlenirse delil nedir )
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

 3. cenk.12

  cenk.12 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  selamu aleykum
  hocam baştan sona kadar okudum ama ben hala anlayamadım hakkını helal et berkide tam kafayı verip okuyamadım tekrar okuyacam peki hocam bir insan üvey kızıyla evlene bilirmi ? sizin ve diyer müslüman kardeşlerin görüşlerinide almak istiyom yukardaki sorum için yorumlarınızı nedir ?
 4. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  İslam'da aslen evlad edinme diye bir şey yoktur. Bir kişi başkasının çocuğunu alıp bakıp yetiştirebilse de, gerçek manada onun evladı hukmunde değildir. Ayrıca mahramiyet ilişkilerine dikkat etmek zorundadırlar. Nikah düşer. Rasulullah (s.a.v.)'in evlad olarak yanında yetiştirdiği zeyd'in (r.anh) boşadığı hanımla evlenmesi de, Cahiliyye arablarındaki evladlık anlayışını çürütmüştür.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş