1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Dua Etmeye Önce Kendi Nefsinle Başlamak

Konu, 'İslam'a Göre Makbul Dua ve Önemi' kısmında Ummu Aişe tarafından paylaşıldı.

1. Ummu Aişe

Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

Eyyub El-Ensari şöyle dedi: Rasûlullah (sav) dua ettiği zaman kendisiyle başlardı. (1)

Ubey b. Ka’b şöyle dedi: Rasûlullah (sav) birisi için dua ettiğinde kendisiyle başlardı. Bir gün şöyle buyurdu: “Allah bize ve kardeşimiz Musa’ya merhamet etsin.” (2)

İbrahim şöyle denildiğinden bahsetti: Dua ettiğinde kendi nefsinden başla, çünkü sen duana ne zaman cevap verileceğini bilmezsin. (3)

Said b. Yesar şöyle dedi: Ömer’in (r.a) yanına gidip oturdum ve bir adam için Allah’tan rahmet diledim. Ömer göğsüme vurdu ve bana: (duaya) Önce kendinle başla, dedi. (4)

İbni Abbas (r.a) Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu dedi: “Allah bize ve Ad’ın kardeşine merhamet etsin.” (5)

1 Senedi sahihtir, Ahmed (5/121)
    2 Senedi sahihtir, Ahmed (5/121), Ebu Davud (3984)
    3 İbni Ebi Şeybe (29227)
    4 İbni Ebi Şeybe (29229)
    5 Senedi Sahihtir, İbni Mace (3852)

(Mahmud b. Mansur/Terk Edilmiş Sünnetler)
  2. eL_Muhacir

eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

ALLAH razı olsun bunu bilmem iyi oldu elhamdulillah

dua ederken müslüman kardeşlerimi düşünürken,acaba ilk kendime dua ediyorum diye bencilmiyim diye düşünüyordum
  3. Ummu Aişe

Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

Amin ecmain kardeşim
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş