1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Dört imamın hocalarını neden taklit etmiyorsunuz?

Konu, 'Kilitli Konular' kısmında Kübra-22 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kübra-22

  Kübra-22 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Soru: Dört büyük imamın hocaları onlardan daha çok ilim sahibi değiller miydi? Şüphesiz onlar dört imamdan daha üstün zaatlardı. Peki, dört imamdan daha üstün olan hocaları varken neden ilim bakımından daha düşük seviyede olan dört imamı taklit ediyorsunuz?

  Cevap: Kısaca şöyle cevap verelim:

  1- Evet dört imamın hocaları ilim ve fazilette onlardan daha üstün idiler. Ancak onların ömrü cihat ve davet ile geçtiği için geniş olarak hadis ve fıkıh kitapları tertip edememişlerdir.

  2- Dört büyük imam da hocalarının yolunu bırakmış değillerdir. Bilakis hocalarının öğrettiklerini tedvin, tertip etmişlerdir. Onların sayesinde rivayetler meşhur ve mütevatir seviyesine ulaşmıştır.

  3- Sizin bu sorunuz hadis inkarcıların dan alıntıdır. Zira onlarda şöyle soruyorlar: Kütübü Sittenin musannifleri (Buhari,Muslim,Tirmizi,Nesei,Ebu Davut,İbni Mace) nin hocaları olan Abdurrezzak, İbni Ebi ŞEybe, Ebu Yala, İmam Muhammed, İmam Zeyd, Kadı Ebu Yusuf, ve imam Azam, İmam Malik ve Abdullah İbni Mubarek ilim ve fazilette talebeleri olan kütübü sittenin musanniflerin (Yazarları) den daha üstün değiller midir?

  4- Ayrıca bunlar hayrul Kurun da yaşamışlardır ve Bunlar müçtehit idiler. Ancak Kütübü sitenin Musannifleri müçtehit değillerdi. Bunların senetleri Kütübü sitenin Musanniflerinden daha yüksek idi. Bunlar araptı. Ancak Kütübü sitenin musannifleri arap değil acem idi. Bütün bu üstünlüklere rağmen bunların kitaplarını bırakıp ta neden kütübü siteyi en sahih kitaplar olarak kabul ettiniz.
  İşte kardeşim hadis inkarcıların sorusu budur. Senin sorun da aynı onların sorusuna benziyor. Senin hadis inkarcılarına vereciğin cevap sorunun cevabıdır.

  5- Kuran ve hadis varken başkasını taklit etmek uygun değil ise bu soryu sormanın luzumuda yoktur.

  6- Dört imamdan başka müçtehitler vardır. Ancak onların her konudaki fetvaları derlenip mütevatir olarak günümüze ulaşmamıştır.


  Selametle..
 2. esedullah1230

  esedullah1230 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Kardeş ediyoruz ediyopruz bırak peşimizi bunaltdın kaç gündür yazmayayım diyorum 4 mezhep alimini çok sewviyoruz yolalrıan hepsinin tabiyiz onları sevmenin ve taklit etmenin imanın gereği oldugunu diyoruz ve hangisinin delii kuvvetli ise onunla amel ediyoruz tamam mı :D
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş