1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Dört imamın hocalarını neden taklit etmiyorsunuz?

Konu, 'Kilitli Konular' kısmında Esma-22 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Esma-22

  Esma-22 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  isikci misyonerlerinden ne zaman paylasim yapmayi terk edeceksiniz ?
 2. Ehli_Hadis

  Ehli_Hadis Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  "Onlara, Allah'ın indirdiğine uyun denildiği vakit, hayır, biz [yalnız] atalarımızdan gördüğümüz [inanç ve eylemlere] uyarız derler. el-Bakara 2/170; el-Mâide 5/104.

  "Taklit İslâm toplumuna da sirâyet etmiştir. Müslümanlar kendi mezheplerinde kitap ve sünnete muhalif bir görüşle karşılaşınca, bu görüşle amel etmeye devam etmişler, bu görüşü sorgulamak yerine kendi akıllarında eksiklik aramışlardır. Bu durum taklidin İslâm toplumunda geldiği noktayı göstermektedir.

  Taklidde iki özellik ön plana çıkmaktadır Bunlardan birincisi cehâlettir.

  İnsanların hakkı kabul etmeyip ona karşı muhalefet etmelerinin nedenlerinden biri de cehalettir. İnsanların çoğu bu neden yüzünden hakka yanaşmaz. Zira bir şeyi bilmeyen ona ve ona sahip çıkanlara düşman olur. Cehalete, hakkı emredenlere karşı beslenen kin eklenince daha fazla engelleyici olur. Alışkanlığı, geleneği ve yetişmesi atalarının hayat tarzına ve onların değerlerine göre olan kimse için cehalet, daha da büyük engel teşkil eder. Davet edildiği hakkın makamı, konumu ve arzularını kaybettirmesini düşündüğü zaman cehalet daha etkili olur.

  İkincisi ise düşünmeden ve idrak etmeden hali hazırda bulanan değerlere Düşünmeyen insanların hakikate yaklaşma şansları olmadığı için, onlarla hakikate, bir diğer ifadeyle vahye bağlı olan kimselerle aralarındaki ihtilafın giderilmesi de imkânsızdır. Çünkü gerçek bilgiye delilleri iyi niyetle araştıran insanlar daha yakındır. Zira onlar bir defasında hata yapsalar bile başka bir zaman doğruyu bulabilirler. Hakkı idrakten en uzak insanlar ise mukallitlerdir. Çünkü onlar, kendilerini bilgiye ulaştıracak yolları kapatmışlar, akıllarını anlamaktan mahrum bırakmışlardır. Onların doğruya ulaştığı söylenemez, hatta onlar doğruyu tanıyamazlar bile. Ancak başkalarına göre doğru olanları söyleyebilirler.

  Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız- onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.”( en-Nisâ 4/59.) Bu âyet-i kerîmede geçen “Allah'a ve Resûl'e götürün” ifadesindeki “Allah'a” lafzı ile Kur'ân-ı Kerîm kastedilmiştir.Rasülü’ne götürün ifadesindeki Resül’üne lafzı ile Sünnet kastedilmiş’tir.

  Kur'ân-ı Kerîm’e bakıldığı zaman bir çok âyette Allah Teâlâ kendisi ile birlikte Hz. Peygamber’i de anmıştır Kendisine itaat edilmesini emrederken, peygamberine de itaati emretmiştir Kendi sevgisini kazanmak isteyenleri, peygamberine tabii olmaya çağırmıştır Onun hükmünü, kendi hükmü ile bir tutmuş ve o bir hüküm verdiği zaman insanların başka bir alternatifi tercih haklarının bulunmadığını belirtmiştir Anlaşmazlıklar noktasında ona müracaat edilmesini ve onun verdiği hükmün gönül rahatlığı ile kabul edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Bkz: el-Bakara 2/279; en-Nisâ 4/14, 100; el-Mâide 5/33, 55, 56; el-Enfâl 8/13; et-Tevbe 9/1, 3, 24, 29, 59, 63, 74, 90, 107, en-Nûr 24/48, 51; el-Ahzâb 33/12. en-Nisâ 4/59; el-Enfâl 8/1, 20, 46; el-Ahzâb 33/33. Âl-i İmrân 3/31. el-Ahzâb 33/36. en-Nisâ 4/65.
 3. Esma-22

  Esma-22 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Gerçekten güldüm. Yazık....
 4. ferdiosman

  ferdiosman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bir bayan kardeşimizin sorularına cevap veremeyen ve taklide karşı gelip içtihad etmeye kendilerini muktedir görenlerin haline bakın.
  Bende güleyim diyorum ama içimden de üzülüyorum şu tezcanlı müslümanalrın haline bakınca ...Esma 22 kardeş Allah ilmini artırsın ,Ehli sünnet çizgisinde ayağını daim kılsın...
 5. tewhid-el-hak

  tewhid-el-hak Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  esselamu aleykum we rahmetullahi we barakatuh yine imam newewiden bir misal imam newewi safii mezhebindendi bir mezheb takipçisiydi ve bu onun arastirmasina ve hadis alimi olmasina mani oldumu ? o buyuk alimler ebu hanife gibi imam safii gibi imam malik gibi imama ahmed ibn hanbel gibi seleften olan dogru diyorsun ehli hadis kardes koru korune taklid olmaz fakat bizden birimiz derseki imam safii yanlis soyledi biz ondan peygamber efendimiz salallahu aleyhi we selemin hadislerini ondan daha iyimi biliyoruzda onun manalarini o alimden dahami iyi biliyoruzda peygamber efendimiz salallahu aleyhi we selemin sunetini ondan dahami iyi bilip yasadikta ona muhalefet etmeye kalkisiyoruz veya ebu hanife olsun veya ahmed ibn hanbel olsun veya imam malik olsun veya malik ibn dinar olsun veya seleften diger imamlar imam buhari gibi imam mulsim gibi

  bu imamlar o sozleri o fetvalari o hadislerin açiklamalarini o hadis sahih edip oburunu zayiflamasini kafalarina goremi yaptilar yoksa kur'an ve sunnete goremi yaptilar ? tabiki kur'an ve sunette gore yaptilar kur'an ve sunete gore hareket emeyen alimin daha neyine bakalim ilim farzdir ilimi ogrenmemiz lazim o alimler simdi kur'ani bizden iyi yasamadilarmi ? bizden iyi suneetti yasamadilarmi bizden allah'a ve peygambere itaat etmedilermi ? yani o insanlar peygamber efendimiz salallahu aleyhi we selemin sunnetini ogretmedilermi insanlara ? tewhidi ogretmedilermi ? tum ehli sunnet alimleri senelerdir imam ebu yusuf olsun imam ebu mhammed saffi mezhebinden imamlar ibni teymiyye ibni kayyim el cewziye ibn kesir buhari muslim hangi alimlerin fetvalarini aldilar hanfi alimlere danistilar buhari bile ahmed ibn hanbele danisti sahih kitabi için yani bi goz atsin diye eger yanlis varmi yokmu diye yani bunlarin hepsi ehli sunnet wel cemaat alimlerdir onlarin soyledikleri yanlis olsa dusunuyorum bizim burda soylediklerimiz ne kadar dogrudur acaba çunku onlar hep delil ile konusmuslardir allah'in kelami ve peygamber'in sunneti ile konustular onlara dayanarak fetva verdiler
 6. Ehli_Hadis

  Ehli_Hadis Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Sizler gerçekten çok cahilsiniz...?
 7. ebu zeyd

  ebu zeyd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kardes gercekten imam lari taklit etmek konusunda söylemis oldugun birinci sart yani; cehaletin olmasi bir esastir, islam dini onun icin ehil olmayanin eline direksiyonu vermiyor cünkü kaza yapma orani 100 de 100 dür. surucü ehil olsa kurallari bilse park yassagini ( haramlari) süratinini yavas veya hizli (ifrad ile tefrid) kaza aninda dursammi yoksa gaza basip siyrilsammi (ictihad) yeterki ehil ol bütün yollar acik. biz ehli sünnet olarak imamlari bu yüzden amelde taklit ediyoruz, ehil olsam ben imam olurdum. bu imamlar kurán sünnet, icma, kiyas ile bir usül üzere ilimler zincirleme olarak bizlere kadar ulasmistir. ayni bir mütevatir hadis gibi zincirleme bir bozukluk olmadan süphe olmadan gelmistir. günümüzün EHLI HADIS CILERI gitsinler hadisleri rivayet edenden alsinlar ve hüküm cikarsinlar. biraksinlar bizim imamlarin kitaplarini ( hadis fikih tefsir gibi) bu insanlara sorarim hangi ilmi ögrendin hadis usulunden haberin varmi, arabcan varmi, varmi varmi???? kendini gercekten ehil olarak görüyormusun??? ÖMER NESEFI akaid de gecer; fakih bile olsan mukallid hukmundesin, 4 IMAM MUTLAK MÜCTEHIDDIR.
 8. Habibullah

  Habibullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bak bu guzeldi laf aramizda :)
 9. ebu zeyd

  ebu zeyd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  sen sorularima cevap vermedin, cevap ver. ömer nasuhi bilmen olsun öbürleri olsun kur ana ve sünnete ters bir sey yaparlarsa o zaten alinmaz. nisa 59 da oldugu gibi: allaha ve peygambere itaat edin , ve sizden olan ulul emre itaat edin `` ayetinde allah ile peygamber re itaatte arabcada farkli itaat kelimesi kullanilir, yani kesin itaati belirtir , ulul emre gelince bunlar hata yapmasi mumkun oldugu icin de arabcada farkli kelime kullanilir. simdi bana hangi ilimleri ögrendigini yaz, .....
 10. ebu zeyd

  ebu zeyd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  sana bir ayet ve bir hadis yazsam hüküm cikara bilirmisin..?????
 11. Habibullah

  Habibullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  takim elbise bile cikarir arkadas:)
 12. ebu zeyd

  ebu zeyd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ehil olmadan cehaletlerini nasil belli ediyorlar. fitrat üzeri bile yeme icme konusma yürüme herseyde taklit var. ozaman bir yere giderken ucarak git ki kimseye benzeme yemegi baska yerden yeki taklit olmasin....
 13. Ehli_Hadis

  Ehli_Hadis Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bir cahil gider diğer bir cahil gelir cahiller tükenmek bilmez...
 14. ebu zeyd

  ebu zeyd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  soruma cevap verdedim yoksa cik girme bir daha...........
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş