1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

İlmi Konu Dar'ul Harb'in Kimliğini, Pasaportunu Vs. Taşımak

Konu, 'Tevhid' kısmında Abdulmuizz Fida tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Dar'ul Harb'in Kimliğini, Pasaportunu vs. Taşımak

  [​IMG]


  [​IMG] ehliyet.jpg


  Tağuti rejimlerin hakim olduğu devletlerden alınan kimlik veya pasaport, o devletin tüm kanunlarını kabul etmeyi, ona saygı göstermeyi veya desteklemeyi gerektirmediği gibi sadece belli sınırlar içindeki insanların tesbiti için veriliyorsa, o zaman bu kimliği veya pasaportu almak veya taşımak küfür olmaz. Çünkü bunlar, o devletin vatandaşlarına tanımış olduğu bir vatandaşlık hakkıdır.

  Tağuti ülkelerde, vatandaşların kimlik almaları o ülkenin kanunlarını kabul etmek anlamına gelmemektedir. Çünkü her ülkede, kanunları eleştiren, aleyhine konuşan, hatta kötüleyen ve onlara uymayan insanlar, vatandaşları bulunmaktadır.
  Şayet kimlik almak, tağutların kanunlarını kabul etmek manasına gelseydi, bunun aleyhine herhangi bir fiil gösterenler derhal vatandaşlıktan atılırdı.
  Üstelik tağuti rejimlerle idare edilen ülkelerde kimlik taşımayanlar ceza almakta , sorgulanmaka , belli suçlar ile zannlı konumunda yargılanıp gözaltına alınmaktadırlar.
  Bırakınız ülkeler arasını , şehirler arası ziyaretini bulunduğu mahallede sorgulansa mutlaka sorun çıkıp başına bela isabet etmektedir.
  Ehliyeti olmasa, haklı olduğu trafik kazasında suçlu duruma düşüp ceza alabilmektedir. Bu ve daha pek çok sebeblerden dolayı (hastane, tapu, ruhsat, emeklilik, iş vs.) kimlik taşımak zaruret haline dönüşmüştür.  ( الضرورات تبيح المحظورات
  zaruratlar mahzurlari mubah klar )
  Bundan dolayıda tağuti ülkenin kimliğini taşımak muslumanı kafir yapmaz.
  Müslümanların düştüğü bu tarz sorunlarla ilgili şu hadis-i şerifi aktarayım :


  Müslümanın muşriklerden uzak durması mendubtur.
  Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Ben müşriklerle beraber oturan müslümandan beriyim"
  Sahabeler: "Niçin ya Rasulullah!" dediler.

  Rasulullah (s.a.v.): "Çünkü müslümanların yaktığı ateş ile kafirlerin yaktığı ateşin birbirini görmemesi gerekir" (Yani yaktıkları ateşi görülmeyecek kadar birbirinden uzak durmaları gerekir.) dedi."
  (Ebu Davud.Timizi sahih senedle rivayet ettiler)


  Evet gerçektende bugün müslümanlar tağuti rejimler altında zillete düşmekten kurtulamamaktadırlar.

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]
 2. EBU SEHRAN

  EBU SEHRAN Üyeliği İptal Edildi Banned

  Bir ülkenin kimliğini almak ne onun hakimiyetini tanımak ne de ona hukum yetkisi vermektir. Bu yüzden tağuti sistemden kimlik almak ya da pasaport çıkarmak, ehliyet almak gibi durumların küfür olması kesinlikle söz konusu değildir.

  Bir fiilin küfür olması hakkında kesin ve kati bir nassın olmasını gerektirir. Hakkında kesin ve kat'i nas olmayan şeylerin bir çok yorum ve tevil ile küfür mesabesine çıkarılması üzerinde yaşadığımız çoğrafyada mevcut temel hastalıklardan bir tanesidir. Günümüz insanları ya bir sürü tevil ve yorumla ilgisiz, alakasız şeyleri küfür olarak isimlendirmekte ya da açık ve sarih küfürleri yine bir sürü yorum ve tevil ile mübahlaştırmaktadırlar. Ve bu noktada tam bir ifrat ve tefrit arasında insanlar gidip gelmektedir. Bunun için takip edilmesi gereken en sağlıklı yol ise usul açısından bir şeyin küfür olabilmesi için üzerinde hangi vasıfları taşımasının gerektiği iyice öğrenilmelidir. Yoksa bu tip karışıklıklar devamlı surette olacaktır.
 3. فرقان

  فرقان Aktif Üye Üye

  Selamun aleykum. Darul harbden hicret edenlerin bu kimliği yakmasi gerekir mi ?
 4. KavaFiL

  KavaFiL Bir kişiyi kurtarmak için çabalayınız.. Üye

  aleykum selam hicret ettiysen komple gitmişsin işte. yaksan ne olacak yakmasan ne olacak :) kalsın hatıra niyetine :D
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş