1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Asker Ol Sorusuna Güldüm. Küfre Girdim Mi ?

Konu, 'Akide / İtikad Soru - Cevab' kısmında فرقان tarafından paylaşıldı.

 1. فرقان

  فرقان Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Selamun Aleyküm. Otobüste konuştuğum kişi asker gibisinden laflar söyledi bende gülerek benimki farklı ben gitmiycem dedim bu küfre sokarmı insanı ? birde sürekli konuşurken tebessüm ederim hafif dişlerimde gözükerek ederim insanlar bazen değişik batıl sözler cıkabiliyor bende sırıtmıs oluyorum ama hep o söylenenlere içimden buğz ediyorum. ayrıca söylediklerinde küfür şirkmi diyede bazen ayırt edemiyorum insanların ama kalben tehlikeli bulduğum yerde buğz edip susuyorum.
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

  Kardeşim yazdıklarınızdan, karşınızdaki kişinin sualine verdiğiniz cevab ve gülmenizden, sırtarmanızdan neden kufre girecek bir şey göremedim.
  Karşınızdaki kişi tevhidi şuura ve inceliklere vâkıf olmadığında bu tür taleblerde bulunması doğaldır. Sizin ifadenizde zaten gitmeyeceğinizi söylemişsiniz, onaylamamışsınız. Eğer onaylamak anlamına gelen bir ifade kullansanız, yahud sessiz kalarak teklifi normal görseydiniz, elle dille mudahale etmeyib oturub kalarak "Allah'ın ayetlerinin inkâr yahud alaya alındığı meclisleri terk edin yoksa onlar gibi olursunuz" (Nisa 140, Enam 68) ayetleri gereğince kufr söz konusu olurdu. Bahsettiğiniz konuşmada böyle bir durum söz konusu görülmemiştir.

  Aslında bu tür konuşmalar karşıdaki muhataba davet için güzel fırsat olarak değerlendirilmeli, uygun durum ve vakit olması durumunda usûlunce uygun girişimlerde bulunulmalıdır.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş