1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Anlatımlı Kolay Lif Modelleri - 2

Konu, 'El Sanatları' kısmında Hanımeli tarafından paylaşıldı.

1. Hanımeli

Hanımeli Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Adî İbni Hâtimradıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre “Nebisallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim” demiştir:

Yarım hurma ile de olsa, cehennemden korunmaya bakın!”

Buhârî, Edeb 34, Zekât 10, Rikak 51, Tevhîd 36; Müslim, Zekât 66-70. Ayrıca bk. Tirmizî, Kıyâmet 1, Zühd 37; Nesâî, Zekât 63-64; İbni Mâce, Mukaddime 13, Zekât 28

Es selamu aleykum,

Bugün bir başka kolay lif modelimizi anlatmaya çalışacağım inşallah. Aslında lif örmeye yabancı olmayanlar için, anlatıma ihtiyacı olmayacak kadar basit bir model. Sadece küçük bir ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor, onu da birazdan anlatacağım inşallah.

Lifimize başlarken;

İlk olarak beyaz ipimizle 8 fıstık yaparak başlıyoruz. Sonra toplamda 8 sıra olacak şekilde, fotoğraflarda görüldüğü şekilde (küçük çiçekleri de yaparak) örüyoruz:

0002 (1).jpg

Bahsettiğim dikkat edilmesi gereken nokta ise;

Bu lifin ortasında olan beyaz kare, aslında toplamda 10'a 10 fıstıktan oluşuyor. Ama biz önce 8'e 8 fıstık olacak şekilde yapıyoruz. Toplam 10 olması için ise, bu elde ettiğimiz kareyi çevreleyen şekilde 1 sıra örüyoruz. Bunu yapmamızın amacı, kenar kısımlarında eğriliklerin olmaması.

Ortadaki beyaz kısmın bitmiş hali:

0002 (2).jpg

Sonrasında ise, çevresini 4 sıra renkli ipimizle fotoğraftaki şekilde örüp, en son oyasını yapıyoruz. Hepsi bu kadar.

0002 (3).jpg

İnşallah yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin diyorum. Emeğinizi hayır yolunda sarfetmeniz dileğiyle...

Dip not:

Bu yazı sitemiz İslam-tr'den bir hanıma aittir.
  2. Alketa

Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

Çok hoş.
    Bundan yastik kilifi olmaz mi?
  3. Havîn

Havîn Hâdâ Omar ,Hâdâ Omar ! Kullanıcı

bence olmaz liften ama etaminden çok güzel olur..
  4. Alketa

Niye ya pufuduk pufuduk olmaz mi.
    Ama ışte ne kadar gideri olur. Kirlenince yikaninca pufuduklugu gider mi
    Ip cinsine gore degisir mi.
    Misal eski kazaklari degerlendirip yastik kilifi yapiyorlar.
    Etaminden de yapiyorlar biliyorum da bu daha çabuk yapilir gibi durdugundan sordum.
    Gerci yapmasinida bilmiyorum
    Abartmim:)
  5. Havîn

ben etamin çok yaptım zaten bildiğim tek şey o:D
    Yastık kılıfı,örtüler vs.
    Kız bebek kundağım bile var ukhti kurstakiler az alay etmemişlerdi benimle:snzdglsn:
  6. Alketa

Öyle seyler var ya
    Annem bebekken hepimizin isimlerini mendile işletmiş zamaninda.saklar hep. Minnak ama kiymetli bir hatira oluyor genelde.
  7. Havîn

Kesinlikle el emeği değeri paha biçilemez bir kere..
  8. Hanımeli

Hanımeli Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ne yazık ki yastık olmaz. Lif örgülerinin bir kere su yüzü gördükten sonra eski pufidikliği kalmıyor. En güzel hali sandıkta ilk örüldüğü zamanki gibi saklandığı anlardır. Sandık süsüdür zaten, bir çok kişi kullanmaya bile kıyamaz. Elden ele hediye olarak dolaşır ancak : )

Bu yüzden yeteneği olanların pahalı ve zor modellerin güzelliğine fazla heves etmemesini, sadece satarak maddi gelir maksatlı kullanmalarını tavsiye ediyorum. Ev bütçesine katkı dışında, infak etmek için bir fırsat olarak değerlendirilmesi mümkün; hatta imkanınız boş vaktiniz varsa bence mutlaka düşünülmesi gerekir.

Dip not: Sadece lif için değil tabi, herhangi bir el sanatı olabilir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş