1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Allah Akıl Dağıtırken Sen Nerede Idin!(sozu Hakkinda)

Konu, 'Bâtıl Fırka, Mezheb ve Cemaatler' kısmında EBU HANİFE tarafından paylaşıldı.

 1. EBU HANİFE

  EBU HANİFE Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah Akıl Dağıtırken Sen Nerede İdin

  İnsanın, yaratılmasında ve dünya hayatı ile ilgili kaderinin tayininde bir katkısı yoktur. Bu aynı zamanda ihtiyarı bir konu da değildir. İnsanın üzerindeki nimetlerin tamamı kendisine Rabb'inin bir lutfudur, Ne görme organı, ne akıl, ne zeka ve ne de baş ka bir nimet 'bizim isteğimiz doğrultusunda bize sunulmadı. Allah-u Taalâ nasıl diledi ise öyle takdir etmiştir. Eğer böyle olmasaydı hiçbir insan herhalde diğerinden biraz da olsa azma razı edilemezdi.
  Akıl da şüphesiz Allah (c.c.)'nün kullarına lütuf, larından en önemlilerinden biridir denilebilecek bir nimettir. Öyleki şer'r teklifler ona bağlanmıştır. Aklı olmayan hesaptan muaf tutulacaktır.
  Ancak, akıl insanları kendi iradeleri ile alıp kullandıkları bir şey değildir. Akıl, diğerleri gibi Allah-u Taalâ'nm verdiği bir nimettir. Bu nimet hiçbir zaman birinin çocuklara şeker dağıtır gibi dağıttığı bir şey değildir. O hiçbir zaman dağıtılmadı. Allah (c.c.)'nün dilediği gibi takdir ettiği bir nimettir.
  «Allah akü dağıtırken sen nerede idin» sözünde Allah-u Taalâ'nm bir işine karşı beğenmemezlik, en azından görmemezlikten gelme vardır. Mü'min Allah (c.c.) lafzının geçtiği bir cümleyi cehennemdeki yerini hatırlatacak şekilde kullanamaz. Bir hayat boyu yapılan ibâdetler, hasenatlar lüzumsuz bir söz uğruna feda edilemez. Şüphesiz mü'min hesap gününü asla unutmaz. Bütün gayreti de varlığı da o gün için-, dir.
  Hâsılı, akıl Allah (c.c.)'nün kuluna dilediği kadarıyla takdir ettiği bir nimettir. O hiçbir zaman dağıtılmamıştır. Allah (c.c.) mahlukatmdan hiçbirine de benzemez. Dağıtmak ile takdir etmeği biribirine karıştırmamak lâzımdır. Meselenin esası da budur, Allah-u âlem.
 2. EBU HANİFE

  EBU HANİFE Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş