1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Abdullah Ibni Mesud'un Felak Ve Nas'ı Kuran'dan Saymaması?

Konu, 'Kur'an-ı Kerim / Ayet - Tefsir' kısmında Yusuf D. tarafından paylaşıldı.

 1. Yusuf D.

  Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Selamun aleykum ve rahmetullah

  Abdullah ibni Mesud'un felak ve nas surelerini mushaftan saymadığına dair rivayet var mı? Bilen kardeşler varsa paylaşabilir mi? Allah razı olsun
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

  Felak ve Nas Sureleri hakkında İbn Kuteybe dedi ki:
  Abdullah b. Mesud Muavizeteyn sûrelerini musha-fına yazmamıştır. Çünkü o Rasûlullah (s.a.v.)'ın Hasan ile Huseyin'i -Allah her ikisinden de radı olsun- bunları okuyarak Allah'a ısmarladığını duyuyordu. Bu sebebdten bu iki sûrenin (Peygamber efendimizin dualarından birisi olan): " Herbir şeytandan ve herbir zehirli haşereden, kötülük veren herbir gözden Allah'ın eksiksiz kelimelerine sizleri sığındırırım" (Buhâri, III, 1233; İbn Hibban, Sahih, III, 291, 291; Ebu Davud, IV, 23î; Musned, 1, 256, 270) konumunda oldukların) kabul etmiştir.

  Ebıı Bekr et-Enbari dedi ki: Ancak İbn Kuteybe'nin bu görüşü merduttur. Çünkü bu iki sûre âlemlerin Rabbinin bütün yaratıkları aciz bırakan mûciz kelamındandır. Buna karşılık "...Allah'ın eksiksiz kelimelerine sizleri sığındırırım" ifadelerinin insan sözü olduğu açıkça ortadadır. Peygamberlerin sonuncusu Mulıammed (s.a.v.)'ın mucizesi olan, bütün kâfirlere karşı kıyamete kadar kalıcı delili olan yaratıcının sözü ise, lisanı fasih, dili bilen, söz türlerini ve anlatım tekniklerini çok iyi tanıyan, Abdullah b. Mesud gibisi nazarında, insanların sözü ile asla karışamaz.

  Kimisi şöyle demiştir:
  Abdullah b. Mesud'un Felak ve Nas sûrelerini yazmayışının sebebi, bunların unutulmayacaklarından emin olmasıdır. O mushafında Fatiha'yı yazmadığı gibi, bunları ezbere bildiği halde yazmamıştır. Hem onun Fatiha'yı bellemiş ve onu iyice öğrenmiş olduğunda asla şubhe yoktur. Fakat bu görüş de reddedilmiş ve buna karşı şu delil getirilmiştir: O; "Allah'ın yardımı ve fetih geldiğinde"; "Şubhe yok ki biz sana kevseri verdik." ve "De ki: O Allah'tır, bir tektir" sûrelerini de yazmıştır ve bunlar uzun olmamak, çabuk ezberlenmek, unutulmayacaklarından emin olmak bakımlarından Felak ve Nas sûreleri gibidirler ve hepsi de Fatiha'dan farklıdır. Çünkü Fatiha okunmaksızın namaz tamam olmaz. Her bir rekatte ondan sonra Kurân'dan okunacak buyruklardan önce okunması gerekir. Dolayısıyla ezberde kalmasından ve unutulmayacağından emin olarak, Fatiha'nın mushafta yazılmadığı doğrudur. Fakat sûreler arasında onun bu özelliğine sahib ve Fatiha'ya yapılan uygulamanın benzeri uygulamaya mazhar olmuş başka bir sûre yoklur... Yüce Allah'a hamdolsun. (İmam Kurtubi, el-Camiu li-Ahkami’l-Kur’an, 19/467-468)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş