Siyonistler, El-Aksa Alanı Üzerinde Havra ve Askeri Bir Köprü Yapmak İstiyor

[​IMG]

1948’de işgal edilmiş topraklardaki İslami Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah, Mescidi Aksa ve Kubbetu’s-Sahra çevresiyle ilgili Siyonist işgalcilerin gizli planlarını ortaya çıkaran bazı belgeleri kamuoyuyla paylaştı. Gizli belgelerden bazıları Mescidi Aksa ile Kubbetu’s-Sahra’yı kamuya açık alan olarak gösterirken, bazı belgeler de güneybatı kesimde havraların yapılacağını ve Meğaribe kapısında 18m genişlikte askeri bir köprünün inşa edileceğini gösteriyor.

Şeyh Salah bugün (13 Ağustos Çarşamba) Kudüs’te yaptığı basın toplantısında, söylediklerinin bir analiz ve yorum olmadığını ifade ederek, toplantıya katılanlara gizli belgeleri gösterdi. Belgelere göre düzenli bir şekilde bölgelerin değiştirileceğini söyleyen Raid Salah, planın Heykel Tepesi ile Ağlama Duvarı’ndan açık alana, açık alandan da Heykel Tepesi ile Burak duvarına kadar ki alanı kapsadığını söyledi.

Şeyh Salah, Siyonist belgelerde, Mescidi Aksa’nın Heykel Tepesi, Mescidi Aksa’ya bitişik Burak Duvarı’nın ise Ağlama Duvarı olarak işaretlendiğini ifade etti.

Şeyh Salah basın toplantısında şöyle konuştu: “Plana göre önce Mescidi Aksa kamuya açık bir yer olarak tanıtılacak. Daha sonra, Mescidi Aksa’nın içinin de kamuya açık yer olduğu ileri sürülecek ve arkasından bu mübarek bölge Heykel Tepesi diye iddia ettikleri bir yere dönüştürülecek. Son aşamada ise Mescidi Aksa’nın enkazı üzerinde Süleyman Tapınağı inşa edilecek.”

Yahudi cemaatleri Mescidi Aksa ve Kubbetu’s-Sahra’nın da içinde bulunduğu tepeyi Heykel Tepesi olarak adlandırmaktadır.

Hamas, Kudüs’ü Yahudileştirme Çabaları Karşısında Ümmeti Kararlı Olmaya Çağırdı

İslami Direniş Hareketi (Hamas), İslam ümmetini Siyonistlerin Mescidi Aksa’yı Yahudileştirme ve onu yıkma planları karşısında kararlı bir şekilde durmaya çağırdı. Ümmetin göstereceği tepkinin Siyonistlerin planlarının çok üstünde olması gerektiğini belirterek, ümmetin mukaddesatını himaye edebileceğini net bir şekilde göstermesi gerektiğini belirtti.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, deşifre edilen Mescidi Aksa’nın içinde havraların yapılmasını öngören planların; Kudüs ve Mescidi Aksa’nın Yahudileştirilmesi sürecinin tehlikeli bir boyutta olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Hamas sözcüsü bugün (13 Ağustos Çarşamba) Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı özel açıklamada, Kudüs’te anlamsız görüşmelerin devam ettiği bir süreçte bu bilgilerin deşifre olmasının, Siyonistlerin mukaddes yerlerle ilgili cürümlerini örtme konusunda Filistin Özerk Yönetimi’nin oynadığı rolü açıkça ortaya koyduğunu ifade etti.

Kudüs ile ilgili kurum ve kuruluşların bu tür sinsi planları deşifre etmeye devam etmelerini isteyen Sami Ebu Zuhri, Mescidi Aksa ile ilgili bu tehlikeli tehdit karşısında İslam âlemiyle Arap âlemini sorumluluk alarak tavır belirlemeye çağırdı.

Hamas hareketinin, Kudüs’ü bu tür sinsi planlardan kurtarmak için mümkün olan bütün araçları kullanacağını belirten Ebu Zuhri, Siyonistlerin bu düzeyde bir planının olduğunun ortaya çıkmasının, Siyonistlerin halkları adam yerine koymadığını ve Yahudileştirme politikalarına karşı hiç kimsenin ses çıkarmayacağına inandıklarını gösterdiğini belirtti.

1948 de işgal edilmiş topraklar üzerinde çalışmalarını sürdüren İslami Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah, bugün Mescidi Aksa ve Kubbetu’s-Sahra çevresiyle ilgili Siyonistlerin gizli planlarını ortaya çıkaran bazı belgeleri kamuoyuyla paylaşmıştı. Gizli belgelerde Mescidi Aksa ile Kubbetu’s-Sahra kamuya açık alan olarak gösterilirken, bazı belgelerde güneybatı kesimde havraların yapılacağını ve Mağaribe kapısında 18m genişliğinde askeri bir köprünün inşa edileceğini gösteriyor.

FİEM